Avaldasin mõni aeg tagasi Facebookis arvamust oma brändi eest hoolitsemise kohta ja sellele tuli asjatundmatu kommentaar: “Bränd on üks väike turundusdetail“. Rääkisin veel mõne inimesega ja tundub, et hea oleks rääkida brändi tähtsusest, sest see teema tundub paljude jaoks olevat segane ja ebaoluline. Tegelikult on vastupidi – sinu bränd on su kalleim vara ja sa peaksid selle eest kõvasti hoolt kandma.

Mis on bränd?

Alustame sellest, et bränd ei ole logo + korporatiivvärvid. Brändimine pole suurfirmade pärusmaa. Kõik me oleme brändid, nii eraisikuna kui misiganes ettevõttega.

Bränd on kõikide tunnete, mõtete ja seoste – nii postiivsete kui negatiivsete – kogum, mis tekivad millegiga või kellegiga seoses.

Mõtle järgmistele märksõnadele ja vaata, kas sul tekib mingi reaktsioon ja märksõnad. Keskerakond. Eesti korvpall. Carmen Kass. Säästumarket. Peep Vain.

Panid tähele tundeid ja mõtteid? See ongi bränd. Bränd on lugu, mida sinust või su ettevõttest räägitakse.

Selge see, et erinevatel inimestel on erinev bränditunnetus. Paljudel on see aga ühene ja sinu jaoks on peamiselt oluline sinu sihtrühma kuuluvate inimeste tunnetus.

Sinu vanaema on bränd

Mõtle oma vanaemale. Mis tunded sind valdavad? Mis mõtted tekivad? Millised mälestused? Vanaema tehtud pannkoogid ja muu taoline. Lõhn tema majas. Tema kriiskav hääl kui pahandust tegid. Kõik see on bränd ‘sinu vanaema’.

Kui on valida kahe küpsetise vahel, üks tehtud su vanaema poolt ja teine kellegi võõra poolt, siis olenevalt sinu kogemuste ja assotsiatsioonide kogumist sa tõenäoliselt eelistad vanaema kooki (või mitte, oleneb vanaemast) just selle brändi pärast.

Brändi kogemus on oluline, sest sinu sõbra jaoks, kes sinu vanaema ei tea, on see kook tehtud üldise brändi ‘vanaemad’ poolt (kellegi teise vanaema tehtu tekitab ka peas assotsiatsioone, sest mistahes ‘vanaema’ on juba bränd). Sinu sõbra suhtumine ja kogemus selle koogiga saab olema sinu omast erinev tänu teistsugusele bränditunnetusele.

Bränd loob usaldust ja lojaalsust

Nagu suur osa inimesi, ma kannan palju teksapükse. Paljude teksade puhul on olnud pidevalt probleemiks, et kuluvad kiiresti ära kas jalgevahelt, põlvedest või säärte servad hakkavad kiiresti narmendama. Lisaks vastupidavusele on minu jaoks oluline väljanägemine – stiil ja lõige. Millalgi hakkasin ostma Dieseli teksaseid just nende vastupidavuse ja täpselt minu maitse järgi disaini pärast. Mul on läbi aastate olnud väga palju Dieseli teksaseid ja alati olnud väga positiivne kogemus. Ma olen õppinud seostama Dieselit kvaliteedi ja hea disainiga. Minu eelnevad kogemused Dieseliga on mind pannud uskuma, et ka tulevased kogemused saavad olema head.

Bränd loob usaldust. Kui sa lood endaga pidevalt positiivseid kogemusi, inimesed tulevad tagasi – kas siis ostma su firmalt või sinu isikuga “hängima”. Number üks hõõrde tekitaja müügiprotsessis on usaldus (või õigemini selle puudumine). Kogemused sinu brändiga eemaldab selle puuduse.

Brändi lubadus võib kesta kauem kui sisu

Kui mobiiltelefonid Eestis levima hakkasid, siis konkurentsitult kõige laiemat ja parimat leviala pakkus EMT. Inimesed hakkasid seostama EMT-d just hea leviga ja vastupidi – Tele2 (Q GSM) brändi omaduseks sai leviala puudumine (mäletad vana nalja “buss Q GSMi levialasse väljub neljapäeviti kell 3 Kaubamaja tagant”?).

Tänaseks on pilt paljuski muutunud ja levis pole suurt vahet enam. Paljudes piirkondades on Elisa ja Tele2 parema leviga, aga nende bränd levi kohta pealt pole ikka EMT omaga võrreldav.

See tähendab sinu jaoks seda, et kui sa suudad pikka aega oma brändi lubadust ellu viia, siis isegi kui see pole enam absoluutne tõde tulevikus, siis see on visa kaduma. Loomulikult ka brändi tunnetus ei ole igavene, sa pead oma brändi lubadust pidevalt ellu viima ja selle kallal non-stop töötama.

Maine loomine ja rikkumine

Maailma rikkamaid mehi Warren Buffet ütles järgmist: “Maine loomine võtab 20 aastat ja selle rikkumine 5 minutit. Kui sa mõtled selle peale, siis teed asju teisiti.”

Villu Parvet ja Villu Reiljan seda tsitaati vist ei teadnud. Mõlemal on väga raske oma brändi nüüd positiivseks tuunida.

Kultiveeri oma brändi.

Bränd aitab sul müüa mida iganes

Ferrari – kõik teavad ja tahavad. Aga mis on Ferrari brändi komponendid? Kui sul on Ferrari, siis oled rikas. Edukas. Sul on hea maitse. Sa oled seiklushimuline. Sulle meeldib kiirus.

Ferrari muidugi teab seda väga hästi ja seetõttu müüb palju muid asju, mis kannavad edasi Ferrari tähendust. Sa saad osta Ferrari brändi läpakaid, parfüüme, t-särke, kaameraid ja isegi minna vastavasse lõbustusparki. Kas Kia või Opel saaksid oma brändi läpakaid ja lõbustusparke müüa?

Sinu bränd on võti enamate asjade müümiseks.

Bränd aitab lansseerida uusi tooteid

Sa ei pea tingimata laienema uutele aladele. Kui samal ajal tooksid turule uudse isikliku efektiivsuse koolitusprogrammi Peep Vain ja keegi tundmatu Kalle Metsiste, siis ei ole raske arvata, et kelle koolitus müüb paremini.

Peep Vain on bränd ja see laieneb igale koolitusprogrammile, mida ta tulevikus välja toob.

Nimi kui bränd

Richard Branson on bränd, aga see on liiga lihtne näide. Indrek Neivelt on bränd. Kui Neivelt teeks täna oma panga, siis kindel seltskond inimesi koliks sinna ringi. Neivelti bränd võimaldab panka luua. Kujutan ette, et tema nime peale saaks luua ka investeerimisfirma- või fondi, müüa kindlustust ja miks mitte luua ärikõrgkooli. Koolitusfirma. Konsultatsioonibüroo. Võimalusi kui palju.

Bränd võimaldab sul vajadusel hüpata ühest paadist teise. Tim Ferris kirjutas populaarse raamatu “Neljatunnine töönädal”. Oma blogis ja raamatus kajastab ta teemasid nagu ettevõtlus, efektiivsus, produktiivsus, organiseerimine, rohkem tulemusi vähema pingutusega ja muud taolised. Tema bränd lubas tal edukalt välja tuua uue raamatu “4 Hour Body” (Neljatunnine keha), mis keskendub sellele, et kuidas minimaalse pingutusega saada maksimaalseid tulemusi oma keha vormimisel. Raamat sai hiljuti nii Amazoni kui NY Times bestseller nimekirja esikohale.

Küsimus sulle: mida seostatakse sinu nimega? Kuhu sa saaks end (vajadusel) laiendada?

Sul pole vaja raha, et luua oma brändi

Mida on vaja, on selge ja pidev sõnum, mis jätab positiivse kuvandi. Tee seda regulaarselt, tooda kvaliteetset materjali ja sinu bränd areneb sinu silme ees. Gary V sai tundmatust sellist rokkstaar veiniguruks läbi videoblogimise. Tuhanded on teinud seda läbi traditsioonilise blogimise. Mõlemad viisid on tasuta ja väga efektiivsed. Lisa siia Facebook, Twitter ja mis iganes muud sinu valdkonna jaoks olulised kanalid ning oledki mäel.

Raha pole vaja, vaja on kanaleid sõnumi edastamiseks ja seeläbi luua inimestele sinuga positiivsete kogemuste loomise võimalusi.

Sinu bränd peab olema esitatud igas sinu tegemises

Sinu brändi loome algab momendist, kui keegi sinust teada saab. Sinu esimene ülesanne on olla teadlik sellest, et kuidas sa tahad, et sind nähtaks ja siis olla järjepidev vastava kuvandi loomises.

Kõik, mida sa teed (ja ei tee), millest keegi võib teada, mõjutab su brändi mingis suunas. Mida ühtlasemad on need tegevused ja sõnumid, seda tugevam on su bränd. Kõik, mida sa teed ja ütled, kujundab su brändi:

  • su ettevõtte ja veebilehe nimi,
  • värvid, mida kasutad oma veebis, logol jne,
  • kõnestiil, mida pruugid (akadeemiline, omamehelik, ülbe, lahke jne),
  • tekstid su veebilehel, blogis, reklaamides, kirjavahetuses,
  • informatsioon, mida jagad Facebookis, Twitteris ja teistes suhtlusvõrgustikes.

Sinu bränd peaks juhtima kõiki otsuseid selle kohta, et kuidas sa ajad oma äri. Mida sa kirjutad, kuidas sa kirjutad, kuidas sa räägid, mida sa teed ja mida sa ei tee. Sa ei saa kujundada kliendisõbralikku brändi samal ajal klientidele nähvates. Sa ei saa kujundada huvitavat ja cooli persoonat kirjutades igavat ja akadeemilist teksti.

Parimad brändid on ausad ja isikupärased brändid. Pildipanga pildid  ja anonüümsed “minuveeb.ee meeskond” allkirjadega veebilehed ei aita su brändiloomele kaasa. Keegi ei usu seda jama ja sinuga mingit autentset suhet ei arene.

Mõtle hoolega läbi, et mida sa tahad, et sinuga seostataks ja tee selle nimel tööd. Uuri, et kas sinu arvamust su brändist langeb kokku sellega, mida tegelikult arvatakse. Pea meeles Warren Buffeti sõnu.


logodReklaamijad on ammustest aegadest pannud väga palju rõhku logole. Ettevõtted on kulutanud miljoneid kroone ja dollareid, tuhandeid töötunde, et luua omale suurepärane logo. Nüüd viimaste aastate uuringud näitavad, et logo stiilile ja kalligraafiale kulutatud aeg ja raha said raisatud, sest need polegi kuigi olulised –  hoopis tähtsamad on korporatiivse identiteedi juurde kuuluvad värvid.

Seoul International Color Expo uuringute järgi tõuseb ühe brändi äratundmine 80% läbi värvide kasutamise. Teised uuringud on näidanud, et tehes mingi kauba, inimese või keskkonna kohta esmamuljel põhineva arvamuse, siis 62%..90% sellest arvamusest põhineb värvidel.

Loe edasi →

Kes on jälginud USA korvpalliliigat NBA see on kursis, et iga aasta toimub kõige potentsiaalikamate ülikooli tasemel korvpallurite värbamine (draft) profiliigasse. Miljonid dollarid on kaalul, iga meeskond püüab värvata järgmist Michael Jordanit. Meeskondadel on teatud järjekord, kes saab esimesena valida mingit mängijat, kes teisena jne. Noormängija, kes valitakse esimesena on siis kõige atraktiivsem, järgmisena valitakse see, kes on näidanud paremuselt teist potentsiaali ja nii edasi. Kaks majandusteadlast (Barry Staw ja Ha Hoang) jälgisid mängijate karjääri 5 aasta jooksul ning nende värbamise järjekorranumbri mõju karjääri. Selgus, et see on karjääri üks kõige tähtsamaid mõjureid. See kui palju mänguaega platsil mingi mängija sai oli otseselt seotud sellega mitmendana see mängija valiti.

5 aasta jooksul kui mängija peaks saama end igast kandist tõestada ning see, mitmendana ta värvati noormängijate nimistust ei tohiks enam mingit rolli mängida. Paraku pole see nii. Uuring näitas, et mänguaeg on otseses sõltuvuses värbamise järjekorrast kogu 5 aasta vältel. Iga järgmine värbamise järjekorranumber vähendas mängija mänguaega keskmiselt 23 minutit. Lisaks sellele viimaste hulgas valitud mängijaid vahetati teistesse meeskondadesse palju rohkem ja üleüldse lõpetasid nad oma mängijakarjääri varem. Esimeses ringis värvatud palluritel oli keskmiselt 3.5 aastat rohkem mängijakarjääri.

Loe edasi →

värvMis värvi peaks tegema oma veebilehe? Mis värvi võiks kasutada oma e-posti promodes? Milliseid värve kasutada bännerites? Kuidas kasutada värve oma brändi ja turundssõnumite tugevdamiseks? Kui teaks, küll oleks hea. Õnneks on värvide psühholoogiat ja mõju päris tublilt uuritud, et turundajad ei pea päris pimeduses kobama.

Värvid sinu turundusmaterjalides saadavad alati mingit sõnumit – see on mitteverbaalne kommunikatsioon. Kui sa räägid luksusest, siis saad seda sõnumit oluliselt tugevdada kasutades teatud värve (must, lilla). Kui su sõnum rõhutab jõudu ja agressiivsust, siis punase värvi kasutamine on parim valik. Oled mõelnud, miks kiirtoiduketid kasutavad oma sümboolikas ohtralt punast ja oranži? Uuringud on tõestanud, et need tõmbavad tähelepanu (sõites autoga mööda) ja panevad kiiremalt tegutsema (tellid, neelad alla ja lahkud). Seksuaalse alatooniga veebilehtedel on sageli kasutatud punast ja musta, kuna sel on erootiline ja salapärane sõnum.

Loe edasi →

Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin