Sattusin täna lugema Delfit ja huvi pärast vaatasin ka kommentaare. Peab ütlema, et see on lihtsalt jube, mis seal toimub.Vihkamine, õelutsemine, mürgi pildumine. Kõik on  halvasti. Iga tehtud otsus on loll. Iga artiklis mainitud inimene on idioot, lits või pettur.

Kommentaaride rohkus justkui viitaks, et kommentaarid esindavad päris paljude inimeste vaateid – kuigi milline on selle auditooriumi demograafia, on segane. Loodan südamest, et tegemist on lumpeniga, mitte Eesti keskmisega. Muidu on häbi olla eestlane.

Kui keegi peaks kujundama pildi eestlasest läbi Delfi, siis põhilised märksõnad oleksid kultuuritud, kitsarinnalised, madalalaubalised, rassistlikud, vihkamist täis.

Kas asi on Delfis või meie kultuuriruumis laiemalt? Kas külm ja pime kliima teeb oma töö? Huvitas, milline Soome online kommentaarium on (kes teab, võiks öelda). Kas kurjamiks on “naabrist parem” ja ärapanemise mentaliteet meie kultuuris? Vaatasin huvi pärast muude väljaannete kommentaare ka – Äripäev, Postimees jne. Roppust on oluliselt vähem, aga mürgisus ei puudu ka sealt.

Võib-olla on asi nn mikrokultuuris. Delfis on läbi aegade kujunenud kultuur, et tuleb väljendada end roppustes ning mida rohkem vihkamist, seda parem. Veebilehtedel, kus on intelligentsed kommentaarid ja sõimukultuur puudub, roppusi (enamasti) ei ole. Kui see on tõsi (enne kindlalt väitmist peaks põhjalikumalt uurima), siis kelle vastutus on aruka kommenteerimiskultuuri loomine ja kasvatamine? Kas keskkonna haldaja? Või iga mees enda eest? Või on parim lahendus kollektiivne kommuuni vastutus – roppused mõistetakse üheskoos hukka ja kommuun teeb selgeks, et see pole aktsepteeritud käitumine. Nii nagu päris elus toimub. Kui sa tööl olles hakkaks karjuma roppusi, siis oleks ju kollektiivne hukkamõist (peaaegu) ühene.

Kui keegi paneks käima liikumise, et Delfi kommentaarium kinni panna, siis ma kirjutaks alla ja promoks omalt poolt ka. Ausalt, kellele neid Delfi kommentaare vaja on? See ei lisa absoluutselt mingit väärtust maailma.

Arvan, et osa põhjusest on anonüümsuses. Sama inimene, kes Delfis kirjutab, et “Ansip on m….” ja “Savisaar on p…”, suure tõenäosusega neile seda näkku ei ütleks. Kui üks inimene ütleb midagi teisele inimesele – otse ja vahetult – siis ta võtab samal ajal vastutuse öeldu eest. Anonüümsuse puhul sa võid öelda mida tahad ja sa ei vastuta mitte millegi eest. Võib-olla välja arvatud juhul, kui sa ähvardad kedagi ära tappa – siis hakkab Kapo uurima.

Ma olen kahe käega sõnavabaduse, sotsiaalse meedia ja osalusdemokraatia poolt. Aga need ei tähenda vihkamist, sõimu ja roppusi. Teeks mingi kampaania “Julged öelda, julge vastutada”. Veebilehed, mis kampaaniast osa võtavad, panevad mingi vastava embleemi oma lehele ja ei luba anonüümseid kommentaare.

Igaühel on õigus oma arvamusele ja õigus selle väljendamisele. Ja kõikidel teistel on õigus arvamuse väljaütlejat selle eest vastutama panna.


Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin