kyssaInimesed pole võrdsete eeldustega. Kõik ei sobi ettevõtjaks, see on selge. Mõnel on puudu vajalik initsiatiiv ja pealehakkamise soon, mõni ei talu liiga suurt vastutust. Kas on võimalik hinnata iseennast, et kas mul on eeldusi saada heaks ettevõtjaks? Kas teatud omaduste puudumisel ei peaks ettevõtlusele mõtlemagi, vaid hoopis palgatööd edasi vehkima?

Kõigil ettevõtjatel on mingid oskused. Kes on osav suhtetelooja, kes on väga hea müügimees. Mõned näevad hästi suurt pilti, mõned suudavad luua efektiivseid süsteeme ning neid hallata. Misiganes ka kellegi tugevused poleks, need on suuremas osas arenenud läbi aja ning muutunud loomulikuks. Me kasutame oma erinevaid külgi ilma sellele mõtlemata, automaatselt ja instinktiivselt. Mida rohkem me midagi teeme, seda paremaks me sel alal saame. Ja kui me saame mingil alal väga heaks, siis paljud hakkavad pidama neid oskusi kaasasündinud anneteks. Nagu oleks tegemist teatud ala geeniusega. Kas ettevõtjaks olemine on õpitav ja arendatav, või peab olema selleks sündinud ärigeenius?

Internetis võib leida palju materjali, mis viimasele variandile justkui viitaks. Kõikvõimalikke teste on kõik kohad täis. Üks kuulsamaid on Seth Godini poolt leiutatud test, mille leiab ta ühest varasemast raamatust If You’re Clueless About Starting Your Own Business. Tema soovitab esimene asjana hinnata oma tugevusi ja nõrkusi. Oma 25st küsimusest koosnevas testist lubab ta anda vastuse just küsimusele, et kas testi tegija sobib ettevõtjaks või mitte. Edukas ettevõtja on keegi, kellel on teatud kindlad omadused ja kes on suuteline pühendama meeletutes kogustes energiat mingi eesmärgi saavutamiseks, kirjutab Godin.

See test põhineb üldiselt aktsepteeritud tõekspidamistel, et ettevõtjaks sobivad inimesed, kes on

 • motiveeritud väljakutsetest
 • kirglikud oma ideede suhtes
 • hästi organiseeritud
 • head analüütilised mõtlejad
 • kõvad müügimehed
 • valmis võtma initsiatiivi ja panevad asju juhtuma
 • juhirollis kui kalad vees.

Kõik need on vahvad omadused, mis tulevad kindlasti kasuks igaühele. Aga mis siis, kui sul neid omadusi pole või ainult mõned neist? Kas sul on ikka võimalik ettevõtja rollis edukas olla?

Multimiljonär ja seeriaettevõtja Michael Masterson tegi läbi selle Seth Godini. Vastavalt tema skoorile soovitasid testi vastused tal unustada ettevõtlus ja keskenduda kellegi teise heaks töötamisele. Masterson ise kommenteeris, et kuigi see test on üldistavalt suht õige ja pole halb indikaator, siis see ei pane siiski mitte midagi paika. Ta tänas õnne, et ei läbinud seda testi oma karjääri alguses.

Tema on veendunud, et igaüks, kel on õiged teadmised ja piisav tahtmine, saab olla väga edukas ettevõtja. Ettevõtluses edukas olemiseks peab ta kõige tähtsamaks olemaks teadlik probleemidest, väljakutsetest  ja võimalustest, millele pead tähelepanu pöörama ettevõtluse erinevates arengustaadiumites. Tuleb tunda tehnikaid ja taktikaid nende väljakutsega tegelemiseks. Tema top 5 vajalikku oskust ettevõtjale on järgmised:

 • Uute ideede genereerimine
 • Oskus müüa (laiemas tähenduses) oma tooteid ja teenuseid
 • Süsteemide haldamine
 • Inimeste (töötajate) arendamine superstaarideks
 • Tegutsemine!

Minu isiklik arvamus kõige tähtsama omaduse kohta langeb kokku Mastersoni viimase omadusega: tegutsemine. Proaktiivsus – võimaluste loomine, mitte ootamine – on see, mis on minu meelest kõige algus, A ja O. Lihtne on oodata, otsida vabandusi, venitada, mökutada. Ideed on väärtusetud, kui pole tegutsemist nende elluviimiseks. Loomulikult on vaja teadmisi, oskusi, kogemusi, katsetamisi ja kõike seda (et tegutsemine oleks tark ja kannaks vilja), aga niisama vahtides ei juhtu mitte midagi.

Mis sina arvad? Kui oled ettevõtja, siis milliseid enda isikuomadusi oma edu alustalaks pead?


Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin