Tegin siin blogis küsitlust, kus küsisin inimeste takistuste kohta millegi vinge loomisel. Populaarseim valik (32%) oli raha (õigemini selle puudumine). Ma julgen väita, et rahapuuduse toomine ettekäändeks ettevõtlusega alustamise takistusena on mugavus ja laiskus.

Jah, ettevõtlus vajab mingil määral raha. Tõsilugu on aga see, et üldjuhul saab läbi väga vähese hulga rahaga. Nii vähesega, et kapitalipuudust ei saa küll keegi vabanduseks tuua. Vajadusel saab ka EASist mingite asjade jaoks rahalist toetust.

Loomulikult tehase loomine ja järgmise Google ehitamine on kulukad. Kui sul pole väga suurte plaanide jaoks vajalikku raha ega tutvusi, siis lihtsalt alusta vaikselt ja kasva orgaaniliselt.

Alates 2011 saab osaühingut luua ilma osakapitalita (vana 40 000 eek kohustust enam pole). Ka täisühing ja usaldusühing on endiselt eksisteerivad ettevõtlusvormid.

Teadmised asendavad raha

Rahalise kapitali asemel sul on vaja eelkõige intellektuaalset kapitali. Sa saad õppida kõike vajalikku ise tegema. Jah, see võtab aega ja pingutust, aga see võimalik. Kõik, mida keegi siin ilmas on teinud ja saavutanud, suudad ka sina teha ja saavutada.

Siinkohal ka hoiatus: isetegemine on mõistlik vaid siis, kui sa kogu hingega sukeldud teemasse ja püüad saada suurepäraseks. Suurepäraseks saamine võtab kuid ja aastaid. Kui sa proovid niisama lõdva käega miskit valmis kopsida, siis resultaadiks on sosssepale kohane tulemus.

Ma näen sageli, kus keegi proovib oma veebi teha ja tulemuseks on õudukas, mille peale äri tegemine võrdub aja raiskamisena. Isiklik pingutus ja soov õppida on kiiduväärt, aga sa pead olema valmis tõeliselt rügama. Ära piirdu madala latiga.

Ma õpetasin iseend progema, kujundama, CSSi kirjutama ja muid asju tegema, mida mu töö nõuab. Ma ei ole tippprogeja ega kujundaja, aga piisavalt hea. Paljudel juhtudel sellest piisab.

Jaga tulevast kasumit

Kui sa ei oska täna midagi vajalikku ise teha, siis saad leida kellegi, kes seda oskab ja luua partnerlus. Mu turundusfoorumis kirjutas Timo järgmist:

“Tuleb osata kastist välja mõelda, kaasata teisi inimesi ja luua hulgaliselt win-win olukordi kõigile. Kui sa ei oska progreda, siis võta progreja ja paku osalust. Mina pole veel täna selles osas mitte ühtegi “Ei-d” saanud. Sama disainerite, turundajate jt. Räägi algusest peale, et alati on risk, et mitte midagi ei tule, et nad teaksid, millega ennast seovad. Ettevõtlus on juba kord selline, et ega enne ei tea kui testid.”

Aamen.

Tasuta infot on kogu internet täis

Vajalike teadmiste puudus ei ole kindlasti seotud rahaga. Tõsi, preemiuminfo maksab. Kuid kui sul on aga aega rohkem kui raha, siis võta Google kätte ja leiad kogu maailma tarkused ka tasuta.

Loe kasvõi siinne internetmarketing.ee blogi otsast lõpuni läbi ja saad väga palju head turundusinfot.

Tasuta vahendid internetiäriks ja internetiturunduseks

Väga paljud head vahendid edukaks ettevõtluse arendamiseks on kas tasuta või siis väga odava hinnaga.

 • Veebilehtede ja blogide loomine: WordPress on täiesti tasuta, installeerimine ja kasutamine nõuavad piskut õppimist. WordPressile on ka 334 miljardit lisa, millega saab luua tasuta mistahes funktsionaalsust. Edicy on mõistliku hinnaga. Tumblr on tasuta ja väga lihtne.
 • E-poed: Ecwid on ülikõva ja tasuta paketiga. Pipfrog tuleb tasuta paketiga. Samuti WosbeeYola on odav. Ka WordPressist saab pluginate abil teha e-poe. Samuti Joomlast.
 • E-postiturundus: MailChimp on tasuta kuni 2000 kontaktini. GetResponse on mõistliku hinnaga. Sendsmaily on tasuta kuni 1000 kirja kuus.
 • Domeenide registreerimine: .ee domeeni saab alla 20 euroga aastas ja .com domeen on ca $10 dollarit. Ei murra konti.
 • Veebimajutus: Hostgator ja Bluehost on ca $6 kuus. Eesti omad on kehvem diil, aga näiteks virtuaal.com majutuse saad alla 4 euro / kuus. Kui serverite majandamine pole probleem, siis Rackspace Cloud on väga hea ja odav pilveplatvorm.
 • Videoturundus: YouTube, Vimeo ja ka levitusteenus TubeMogul on priid.
 • Raamatupidamine: nagu Gitta kirjutas mu foorumis: “Alguses sa ei ole käibemaksukohuslane ja ei pea sa iga kuu raamatupidamist tegema. Alusta ettevõtlusega kohe, hoia kõik arved alles ja kui on vähe tehinguid, siis võid raamatupidamist lasta teha alles kolme kuu pärast”. Juba alates ca 50 euroga kuus saad vähese käibe juures raamatupidajat lubada ja hoiad kokku raamatupidamistarkvarade ostu pealt.
 • Otsingumootoritele optimeerimine ei maksa midagi. Kasuta korralikku veebiplatvormi nagu WordPress koos korralike SEO pluginatega ja 99% tööst on sinu eest tehtud.
 • E-koolituste loomiseks pole vaja maksta tuhandeid programmeerijatele, vaid kasuta Traindomi. Pdf e-raamatuid saad müüa $5/kuu eest E-junkie kaudu.
 • Sotsiaalmeediaturunduse tegemine on täiesti prii: Facebook, Twitter ja blogimine ei maksa midagi.
 • Siin on veel nimekiri 20 tasuta vahendist oma veebilehe paremaks tegemiseks.
 • Vaid 127 euro eest saad internetiturunduse preemiumkursuse ja hoiad kokku paar aastat vigade tegemist.

Milleks sul suurt hulka raha vaja on?

Sinu arvamus

Oled nõus? Vaidled vastu? Kui sinu jaoks on rahapuudus takistuseks, siis milleks sul seda raha vaja on? Kuhu paneksid selle?


Levinud arvamus on, et sul on vaja hulganisti kapitali (raha!) oma äri alustamiseks. Teised mõtlevad, et selleks peab olema noor ja ilma kohustusteta. Kolmandad arvavad, et ilma õigete tutvusteta pole siin midagi teha. Kõik need aitavad, aga pole mitte mingil juhul vajalikud. Oma eduka ettevõtte loomiseks on sul vaja vaid intellektuaalset kapitali, mitte midagi muud. Kui sul on see, tuleb kõik muu hiljem järgi.

Mis on intellektuaalne kapital? See on teadmised, mida saab muuta kasumiks. See on miski, mida sa ei saa katsuda, aga see teeb sind rikkaks. See on teadmised, oskused, taip, intuitsioon, ettevõtlikkus.

Loe edasi →

Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin