rikasSelles postituses ma räägin lahti kuidas teenida raha ja kuidas saada rikkaks. Ma saan väga tihti kirju, kus küsitakse ühe või teise rikastumisviisi kohta. Mõni kurdab raske elu ja pangalaenu üle ning palub nõu. Mõni küsib, et kas ma oleksin nii hea ja lihtsalt annaks neile raha (ei anna, pole mõtet küsida). Kõik, kes tahavad saada rikkaks mitte midagi tegemata, leiavad oma vastuse siit.

On olemas vaid 3 viisi kuidas arvestatavalt raha teenida:

  • isiklikud suhted (pärimine, kingitused jmt)
  • risk (investeerimine, hasartmängud, loterii jmt)
  • väärtuse loomine (millegi pakkumine, mille eest ollakse valmis maksma)

1. Isiklikud suhted

Kuna enamikel meist pole rikast Kanada onu, siis see variant langeb tõenäoliselt ära.

2. Risk

Läbi riski võtmise on täiesti reaalselt võimalik raha teenida ja tõendeid ei pea kaugelt otsima. Isegi hasartmängudes võitmise tõenäosused on päris arvestatavad:

  • 32% slotikates (need ühekäelised piraadid)
  • 41% hobuste võiduajamises
  • 45% blackjackis
  • 47% ruletis

Allikas: Doug Hall, Jump Start Your Business Brain

Riski võtmisega on aga alati hea võimalus, et jääd kõigest ilma. Kes kasiinos käinud, see teab.

Investeerimisega on sama lugu. Praktiliselt mitte keegi ei näinud ette, et mis hakkab toimuma maailmamajandusega ja põhja läksid ka kõige kogenumad ja targemad investorid. Terved ettevõtted täis analüütikuid, kes finantsturgudel aastaid toimetanud, läksid põhja. Moraal: suur kogemus ja teadmised maandavad riski ainult teatud punktini. Risk jääb alati alles.

Veel üks asi selle riski võtmise juures on see, et selleks, et saada arvestatav kogus raha, pead sa ka riskima arvestatava kogusega. Kui võidad blackjackis ja su panus oli 25 krooni, siis paraku rikkaks sa ei saanud. Samuti investeerides 10 000 krooni 3 aastaks ning kui su tootluseks saab väga kõva 30%, siis rikkaks saamisest oled endiselt päris kaugel.

Siin kehtib kindlalt põhimõte, et sul on vaja raha, et teha raha.

3. Väärtuse loomine

Kolmest raha teenimise viisist kõige levinum, kindlam ja jätkusuutlikum on väärtuse loomine. Kui sa oskad midagi teha, mis on mingil moel kasulik, siis keegi on sulle nõus selle eest maksma.

Üks tuntud turundaja rääkis loo, kuidas ta noore mehena oli ühel Playboy Mansioni peol ühe miljonäri juurde läinud ja küsinud, et mida ta soovitaks kellelegi, kes soovib rikkaks saada. Vastus oli kiire tulema: Young man, have a skill that people value (ehk maakeeli “noormees, omanda oskus, mida inimesed väärtustavad”).

Palgatöö kehtib sellel põhimõttel. Kui sa oskad raamatupidamist teha ja üks ettevõte vajab seda, siis saadki luua selle ettevõtte jaoks väärtust (tehes nende raamatupidamist) ja saad rahalist kompensatsiooni vastu. Lihtne. Kui oskad hästi laulda, siis keegi võib olla valmis sulle maksma, et sind laulmas kuulata.

Ka ettevõtlus on samal põhimõttel. Kui pakud teenust või toodet, mida keegi soovib (st see lisab neile mingit väärtust), siis nad on nõus selle eest maksma. Head toodet või teenust pakkuvad ettevõtted kasvavad ja arenevad, kehv teenus või toode (ehk eksimine väärtuse loomise reegli vastu) viib sind pankrotti

Ma saan aru, et idee mitte midagi tegemata rikkaks saamisest on väga atraktiivne. Kes siis ei tahaks diivanil lösutades miljoneid teenida. Ajaloolased on palju rääkinud ja debateerinud selle üle, et kuidas islam kuuendal sajandil nii kiiresti ja võimsalt levis. Parim seletus sellele on see, et sel ajal elu oli väga raske. Araabia poolsaarel on (suures enamuses) inimvaenulik kliima, midagi kasvatada oli keeruline. Vett ja toitu vähe, palju sõdasid hõimude vahel. Siis tuli Mohamed sõnumiga, et kui astud islami usku, siis peale surma ootab sind paradiis. See oli väga atraktiivne idee ja levis nagu kulutuli.

Sama on mitte midagi tegemata rikastumisega. Need, kes ei taha ja ei viitsi midagi reaalselt teha, unistavad lihtsamast viisist. Tekib ridamisi müüte. Levivad petuskeemid internetis (stiilis “osta minu saladused!“), mis räägivad, et see on võimalik. Mina liigitaks The Secret (Saladus) ja law of attraction (külgetõmbejõud) meeletu kiire leviku ja populaarsuse just sama selgituse alla. See idee on lihtsalt nii atraktiivne.

Ma usun 100% positiivse mõtlemise ja eneseusu kasudesse, aga lihtsalt diivanil istudes ja visualiseerides raha, ei hakka mitte midagi juhtuma. Tegutsema peab.

Iga nädal ma saan kirju, kus küsitakse mu arvamust skeemide kohta, kus makstakse raha kirjade lugemise ja bänneritel klikkimise eest. Ma ei taha enam selliseid kirju saada. See on kõik jama. Kui sa soovid internetis raha teenida, siis pühenda oma energiat ja ressursse õppimaks tõelise internetiettevõtte loomist, mis loob tõelist väärtust.

Idee sellest, et sa võid rikastuda kuskil emailide klikkimisest ei mahu ühegi ülalmainitud kolme punkti alla. See ei loo mingit väärtust. Kes võiks olla huvitatud sellest, et sa klikid massiliselt mingitel bänneritel, oled sellele mõelnud?

Siin on lahtiseletus, kuidas vastavad skeemid töötavad:

1. Leidub mingi ettevõtja, kes tahab saada rohkem külastajaid oma veebilehele või saata välja miljoneid reklaamkirju. See ettevõtja aga ei taha teha head tööd või maksta õiglast tasu, vaid proovib leida mingi kiirtee eduni. Otsib internetis ja etskae! Leidub mingi pakkuja, kes vaid tuhande dollari eest lubab tuua su veebilehele 100 000 külastust. Hurraa, leidsingi! on ettevõtja õnnelik.
2. Leidub vastava skeemi sepistaja, kes siis värbab internetist naiivseid koolipoisse ja muid tegelasi, kellele lubab 0,001 senti iga külastatud veebilehe eest (või loetud emaili eest vmt). Klikkijad loodavad, et nüüd leidsid hea värgi, kus praktiliselt mitte midagi tegemata ja oskamata hakkab raha voolama. Sepistajal on leitud vastavaid inimesi väga suur kogus. Kui ettevõtja esitab tellimuse, siis saadabki sepistaja kõik need 100 000 naiivitari ettevõtja kodulehele.
3. Ettevõtja saab 100 000 külastust oma veebilehele (või klikki bännerile, või loetud ekirja vmt). Tulemused: A) ettevõtja on $1000 võrra vaesem, sest tegelikult ei tulnud tema veebilehele mitte ükski ostja B) naiivitar on 0,0001 sendi võrra rikkam (aga endiselt vaene ja rumal) C) sepistaja on ca $900 võrra rikkam.

See on petuskeem, kus sina oled üks väike mutter, kelle kaudu rikastutakse. Irooniline eks, et sel ajal kui sina oma arust leidsid kiirtee rikkuseni, siis tegelikult on nali sinu kulul.

Kui sinu tegevusest ei sünni kellelegi reaalset kasu, siis sellega ei ole võimalik rikkaks saada.

Sõna “kasu” ma kasutan siin laiemas tähenduses (nt kasu võib olla ka suurepärane elamus, mida ühelt kontsertilt võib saada).

Selle asemel, et raisata oma aega (ja võib-olla ka raha) otsides imelahendusi, panusta pigem aega õppimisele ja oma intellektuaalse kapitali loomisele. Igaüks, kel on piisavalt tahtmist, pühendumisvõimet ja ettevõtlikkust, võib saada rikkaks. Või siis väga rikkaks. Ma olen varem kirja pannud 10 sammu, millest võid alustada teel rikkaks saamisel. Aga esimene samm on pseudolahenduste otsimise lõpetamine ja reaalsele maailmale keskendumine. Hakka parem väärtust  looma.


Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin