Levinud arvamus on, et sul on vaja hulganisti kapitali (raha!) oma äri alustamiseks. Teised mõtlevad, et selleks peab olema noor ja ilma kohustusteta. Kolmandad arvavad, et ilma õigete tutvusteta pole siin midagi teha. Kõik need aitavad, aga pole mitte mingil juhul vajalikud. Oma eduka ettevõtte loomiseks on sul vaja vaid intellektuaalset kapitali, mitte midagi muud. Kui sul on see, tuleb kõik muu hiljem järgi.

Mis on intellektuaalne kapital? See on teadmised, mida saab muuta kasumiks. See on miski, mida sa ei saa katsuda, aga see teeb sind rikkaks. See on teadmised, oskused, taip, intuitsioon, ettevõtlikkus.

Purustame mõned müüdid:

Müüt nr 1 – sul on vaja palju raha

Näiteid sellest, kuidas eimillestki on tehtud midagi väga suurt on igal pool. Hiina kaubandusportaal alibaba.com, mis viib kokku kaupade soovijad nende tootjatega (kusjuures see on megahea ja töötab, ma olen ise tellinud sealt päris mitmeid kordi – suurepärane võimalus hakata Hiinast odavalt mingeid kaupu tooma) ja on hetkel turuväärtusega 26 miljardit dollarit, alustas võrdlemisi hiljuti nullist. Nende looja Jack Ma ütles järgmist:

“Meie ellujäämisel oli kolm põhjust: meil ei olnud raha, tehnoloogiat ega plaani. Me pidime kulutama iga oma dollari väga ettevaatlikult.”

Sageli on see “mul pole raha” vaid hea ettekääne iseendale vabanduse toomiseks. Raha mitte omamine sunnib sind nurka, sunnib sind olema efektiivne ja loominguline. See muudab raha puuduse sinu tugevuseks. Rahaga laiamine teeb sind laisaks ja tekitab võltsi ohutusetunde. Ma olen olnud sellises start-upis ja näinud seda omaga silmaga. Meelde tuleb ka Bravocomi fiasko: visati rahapakke igas suunas ja tulemust tead isegi.

Kes on lugenud Richard Bransoni väga head autobiograafiat “Losing My Virginity” see teab, et ka tema alustas eimillestki ja oli pidevalt pankroti äärel. Vaata kasvõi BusinessWeeki parimate noorte ettevõtjate nimekirja ja näed, et valdav osa alustas nullist.

Ma tean ka omast käest, kuidas sellega on. Veel 3.5 aastat tagasi ma töötasin ühe mittetulundusühingu jaoks – selle missiooni ja enesearenduse pärast – ja elasin vaid 1500 krooniga kuus… Täna teenin ma oluliselt rohkem kui enamik inimesi. Ma olen kõik oma ärid ülesehitanud nullist – relvadeks vaid suur tahtmine, pealehakkamine ja teadmised.

Ma kirjutasin ettevõtlusega alustamisest ja kulude kokkuhoiust juba kord varem ja seda teemat hetkel ei puuduta.

Müüt nr 2 – sa pead olema (väga) noor

McDonaldsit teavad kõik. Enamik ei tea ainult, et selleks ajaks kui Ray Croc ostis siis veel pisikese firma McDonaldsi vendadelt oli ta 59 aastane (ja teenis hiljem üle $500 miljoni). Eestis võib-olla KFC kiirtoidukett on vähem tuntud, aga ka selle looja kolonel Sanders oli üle 40 seda alustades.

Ma arvan, et Eestis teab igaüks kedagi nimetada, kes alustas ettevõtlusega siis, kui 40s eluaasta oli ületatud.

Müüt nr 3 – sul peavad olema tutvused

Tutvused tulevad suuresti kasuks teatud tüüpi ettevõtete puhul, näiteks B2B ärimudeli puhul. Kui oled eluaeg olnud müügimees ja müünud mingit teenust mingitele firmadele, siis nüüd oma ettevõtte luues samas valdkonnas alustad sa juba olemasolevate suhetega. Siin on kõik selge.

Aga kui sa alustad ettevõttega, kus sa müüd eraisikutele, siis pole isiklikest suhetest kuigipalju kasu. Sa ei saa rajada oma äri vaid oma kümne tuttava peale. Sul on vaja väga palju kliente. Kuidas nende potentsiaalsete klientideni jõuda? Kuidas luua toode või teenus mida inimesed tahavad? Kuidas suurel ja laial turul silma paista? Selleks on vaja intellektuaalset kapitali.

Loo moraal

Kui sa mõtled ettevõtlusega alustamise peale (ja kui sa ei mõtle, siis miks?), siis viska peast kõik vabandused. Kui sul jääb puudu teadmistest, investeeri iseendasse, õpi. Arenda oma intellektuaalset kapitali. Millal on parim aeg alustada ettevõtlusega? Karen Lambi sõnades: täna aasta pärast sa soovid, et oleksid alustanud täna. Mitte kunagi pole paremat aega kui kohe praegu.

Viimane soovitus: kui sa pole veel end mu postiloendisse kirja pannud (paremal asuva kasti kaudu), siis tee seda. Novembri lõpus tuleb uus võimalus liituda internetiäri e-kursusega, mis varustab sind vajaliku intellektuaalse kapitaliga äriedu saavutamiseks internetis.


Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin