Peale seda kui ma kirjutasin oma This I Believe kirjatüki paar aastat tagasi ja kirjutasin sinna, et kes soovib teada kuidas oma kirge leida, siis kirjutagu mulle. Nüüd viimasel ajal saan iga nädal kuskil 2 kirja just selle küsimusega. See näitab, et teema on jätkuvalt oluline paljude jaoks – ja tahan seda adresseerida siin. Mina usun, et igaüks peaks sellele teemale aega pühendama. Kui sa pole veel oma kirge leidnud, siis viska kõik muu nurka ja leia endale aega kire leidmiseks. See on just nii oluline.

Kirg? Mis ja milleks?

Kui tahad igavesti ja alati õnnelik olla, siis leia tegevus, mida sa armastad üle kõige ja pühenda kogu oma energia sellega tegelemisele. Kui uurida kõige õnnelikumate ja rahulolevamate inimeste elusid, siis tuleb selgelt välja, et igaüks neist on leidnud oma kire ja siis tegelenud sellega kogu oma elupäevad.

India filosoof Patanjali kirjutas: „When you are inspired by some great purpose, some exraordinary project, all of your thoughts break their bonds: your mind transcends limitations, your consciousness expands is every direction and you find yourself in a new, great and wonderful world. Dormant forces, faculties and talents become alive and you discover yourself to be a greater person than you ever dreamed yourself to be.” Kui palju tõtt!

Kui leiad oma „elutöö”, siis kogu su maailm ärkab! Räägin oma kogemusest. Sa ärkad igal hommikul tohutu energia ja entusiasmiga. Mõttetöö intensiivistub ja leiad end pidevalt mõtlemas oma kire teemadel, tühjale-tähjale mõte liigub harva. Sul pole enam aega raisata! Sul pole enam kunagi igav! Muretsemine ja negatiivsus kaovad ja leiad end olevat hoopis produktiivsem ja õnnelikum kui kunagi varem. Ja samal ajal on selline seletamatu rahutunne hinges – nagu oleks mingi tasakaalu universumiga leidnud, umbes nagu Coelho kirjutas „Alkeemikus”, et kogu universum konspireerub sinuga su eesmärgi täitmiseks. Saan aru, et see võib kõlada mingi usufanaatiku joruna või New Age jutuna – ent nii ma tunnen. See on suurepärane tunne!

Miks enamik inimesi magavad nii palju? Sest neil pole midagi muud teha! Need inimesed te ümber, kes on tegusad ja lendavad kogu aeg ringi, neil põleb sees kohe selline ere leek. Ja tänu nende entusiasmile ja armastusele oma „töö” vastu (kirg pole kunagi töö – kui tegeled sellega, mis on su kirg, siis sa ei tööta enam ühtegi päeva elus, kõik muutub mänguks, meeldivaks tegevuseks) nad suudavad paremini kontsentreeruda ja tunda rõõmu kõigest ümbritsevast, elada hetkes!

Kui sageli tulete peale tööpäeva lõppu koju, väsinud, energiast tühjaks imetud, siis viskate end lihtsalt teleka ette pikali ja lösutate? Mõni siis otsib särtsu ellu sõpradest, kes läheb tantsima, kes baari. Kui sageli leiate end tööjuures juba poole päeva pealt väsinuna ja ei suuda enam kontsentreeruda hästi? Uni ja väsimus tulevad peale. Ja siis ühtäkki hea sõber helistab ja teeb ettepaneku õhtul midagi lahedat teha. Mis juhtub? Ühtäkki räägid telefonis entusiastlikult, vehid kätega ja naerad, väsimus kui peoga pühitud! Kõik see on ehedaks tõestuseks, et kui tegeled asjadega, mis ei sütita kirge, siis on räige energialeke. Ja muidugi tootlikkus langeb, tuju langeb, stress, depressioon, ütled kolleegile halvasti ja tahaks jalaga ka virutada. Samal ajal kui on asjad, millega tegelemist naudid, siis on energiat küllaga!

Me veedame töö juures enamuse aja oma elust. Palju rohkem kui kodus, pere ja sõpradega. See tähendab, et see on väga suur osa meie elust. Selle tähendus küündib oluliselt kaugemale kui palganumber. Et olla õnnelikumad, edukamad oma töös ja muudes ettevõtmistes, elurõõmsamad ja positiivsemad, siis tuleb oma kirg üles leida. Ja pühendada oma elu sellega tegelemisele.

Liidrid on kirglikud

Kire leidmine ei ole mingi pseudoteema ega kuulu vaid eneseabi gurude arsenali. Kirg on edu aluseks mistahes valdkonnas.

Ei ole võimalik olla tegija mingil alal, kui sa pole selle vastu kirglik. Minust ei saa iial maailma parimat mehhaanikut, sest autod jätavad mind külmaks. Sinust ka ei saa tipptegijat sinu valdkonnas kui sa absoluutselt ei armasta seda, mida sa teed.

Väljapaistvad äriliidrid räägivad kire tähtsusest väga sageli. Kui Steve Jobs pidas 2005 aasta Stanfordi Ülikooli lõpetamistseremoonial kõnet, siis ta rõhutas: “You’ve got to find what you love.”

Kuidas teada, kas ma teen õiget asja?

Steve Jobs räägib, et igal hommikul ta vaatab peeglisse ja küsib endalt, et kui see oleks tema elu viimane päev, kas ta siis ka teeks neid asju, mida ta teeb. Kui mitu päeva järjest on vastus “ei”, siis on aeg muutusteks.

Minu meelest on parim indikaator see: kui teed seda, mida sa teed (töö mõttes), siis küsi endalt, et kui ma võiksin teha ükskõik mida (st midagi ei oleks kohustuslik ega nõutud), siis kas ma ikka valiksin sama asja? Või parema meelega teeks midagi muud?

Eile ühel üritusel tutvusin ühe Lätlasest java-programmeerijaga, kes rääkis, et tema unistus on olla kas pargivaht või puuraidur. Ta pidi vihkama kontoris töötamist. Kui avaldasin arvamust, et kui ta seaks eesmärgiks karjäärivahetuse, siis ta kindlasti saaks sellega hakkama, siis ta naeratas kohmetult ja tõi kümmekond täiesti ebaadekvaatset põhjust, miks see ei ole võimalik.

Ära sina ole üks neist, kes ei usu sellesse, et sa võid saada ükskõik kelleks tahad. Ära lase elul endaga lihtsalt juhtuda, loo ise oma elu.

Kuidas kirge leida?

Kõige olulisem samm oma kire leidmiseks on enesele selle küsimuse tähtsuse teadvustamine. Ainult see, kes otsib, leiab. Mõtle sellele aktiivselt tööl ja peale tööd, trammiga sõites ja jõusaalis vehkides.

Siin on minu 7 parimat nõuannet:

  • Lõhu oma rutiin. Kui sa veedad aega oma harjumuspärases keskonnas, teed oma harjumuspäraseid asju harjumuspäraste inimestega, siis on väga raske vaadata oma elule uue pilguga. Väga raske on oma kirge leida kui sa ei lõhu täiesti oma rutiini pikemas perioodiks (mitmeks päevaks, ideaalis hoopis kauemaks). Mine minema, mine kuhugi uude kohta ja tee asju, mida sa varem pole teinud. Mine loodusse, mine võõrale maale – ja ideaalis üksinda. Ja siis mõtle sellele, et kes sa oled ja mis sa elult tahad. Kui mina oma kirge otsisin, siis mina lahkusin Eestist, et olla ainult mina ise keskkonnas kus mul polnud mingeid assotsiatsioone (läksin Dubaisse). Alustasin puhtalt lehelt ja hakkasin end defineerima otsast peale. See oli parim asi, mis ma eales tegin.
  • Küsi iseendalt häid küsimusi. Parim viis õige vastuse leidmiseks on küsida õige küsimus. Võta paber ja pastakas ning kirjuta vastused nendele küsimustele üles. Kirjutamine sunnib sind oma vastuseid hoopis põhjalikumalt läbi mõtlema. Vasta igale küsimusele järjest. Mida sa teeksid siis, kui teaksid ette, sa saavutad edu sel alal? Mille tegemist sa naudid kõige enam? Kui sul oleks rohkem raha kui eales vaja on, siis mida sa teeksid tasuta oma elu lõpuni?
  • Kirjelda oma 90ndat sünnipäeva. See on tehnika, mida soovitab Stephen Covey. Sul on sünnipäev – said just 90 aastaseks. Keegi peab kõnet sinu elu ja saavutuste kohta. Mida sa tahaksid, et sinu kohta öeldaks? Kui sa tead, kuhu tahad välja jõuda ja mida lõpuks saavutada, siis on sul lihtsam hakata täna elama just nii, et sinu visioon realiseeruks.
  • Loe mõtlemapanevaid raamatuid. Mind omal ajal aitasid raamatud väga palju ja ma suhestusin valitud raamatute ja sealsete mõttekäikudega. Minu soovitused: Robin Sharma “The Monk Who Sold The Ferrari”, Paolo Coelho “Alkeemik” ja “Zahir” ja raamatud, mis on kirjutatud just neile, kes otsivad vastuseid.
  • Kujutle erinevaid stsenaariume. Tihti on võimalikud valikud sul juba ette teada – sinu kirg reeglina ei ole kuskil alal, millest sa pole kunagi kuulnudki. Seega kui sa mõtled, et mis valdkonnas su kirg võiks olla, siis tõenäoliselt suudad potentsiaalsed kandidaadid kohe üles kirjutada. Nüüd võta 15 minutit iga potentsiaalse tee kohta ning kujutle oma elu ja karjääri sellel alal. Milline su elu välja näeb? Kirjelda oma päeva. Kui pühendaksid sellele 10 aastat, siis milliseks inimeseks sa kujuneksid? Milliste inimestega oleksid ümbritsetud? Kuidas teised inimesed sind näeksid.. kuidas reageeriks võõras, kellele kirjeldaksid, mida sa teed? Mis pakub sulle enim rõõmu selles elus? Mediteeri nende küsimustega ja jälgi oma reaktsioone. Milline tee tundub kõige enam fun ja ootusärevust tekitav?
  • Proovi järgi. Vahel me ei tea enne kas meile mingi ala sobib kui me ei ole seda järgi proovinud pikema perioodi jooksul (vähemalt mitmed kuud). Näiteks mina olen olnud nii disainer, programmeerija kui müügimees – ja ükski neist polnud “päris see” minu jaoks. Katsetamise käigus aga ma õppisin enda kohta palju ning suutsin paremini identifitseerida, et millised aspektid töös mulle enim meeldivad.
  • Ära lepi vähemaga. Meil on (nii palju kui teame) ainult üksainus elu ja ma ei näe mitte ühtegi põhjust veeta seda tehes midagi, mis meile ei paku absoluutselt kõike. Ära too raha vabanduseks jätkamaks millegiga tegelemist, mis ei ole sinu jaoks päris õige. Esiteks on rumal ohverdada oma õnn raha nimel, sa ei pea sellist valikut tegema. Teiseks oma kire alal sa saad olema hoopis edukam ja seetõttu teenida palju enam. Kui sobivat töökohta ei ole, siis loo see endale ise – hakka ettevõtjaks.

Ja viimaks: asi pole mitte iseenda leidmises, vaid eelkõige iseenda loomises.


Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin