Keraamika kursuse avapäeval teatas õpetaja, et jagab kursuslased kahte rühma. Poolt rühmast hinnatakse nende töö kvaliteedi põhjal ja teist poolt nende töö kvantiteedi põhjal – kui palju savipotte nad suudavad valmis teha. 50 poti valmistajaid hinnatakse hindega “5”, 40 poti valmistajaid “4” ja nii edasi. Kvaliteedigruppi kuulujad pidid hinde saamiseks tegema vaid ühe poti – aga täiusliku. Kursus läks rahulikult edasi kuni tuli kätte hindamisperiood. Kõigile üllatuslikult olid kvantiteedigrupi tehtud potid märgatavalt parema kvaliteediga. Samal ajal kui kvaliteedigrupi liikmed mõtlesid ja filosofeerisid ja silitasid oma potti, teine grupp tegutses ja õppis vigadest.

See elust võetud lugu on minu meelest väga õpetlik. Selle asemel, et teoritiseerida ja mõelda ja unistada, hakka tegutsema.

David Kelley, IDEO Product Design looja on öelnud need kuldsed sõnad, millest kõik juhtimisgurud on sisse võetud: “Fail faster, succeed sooner” ehk teisisõnu tee vigu kiiremini, saavuta edu varem.

Mida rohkem sa midagi teed, seda paremaks sa sel alal saad. Mina majandan korraga väga mitmeid erinevaid internetiturunduse projekte – ainult nii hoian end värskena ja õpin pidevalt juurde.

Pole võimalik teha midagi täiuslikult hästi esimese korraga. Pidev tuunimine, tegutsemine ja vigade tegemine on see, mis viib sihile. Kui sind hoiab tagasi ettevõtlusest see, et sa kardad vigu teha või sa ei tea täpselt, kuidas midagi teha – siis ära põe! Ma sisenesin ehete- ja kalliskiviärisse Silver Gemstone Jewelry lehega eelnevalt sellest turust palju teadmata. Alles tegutsedes tekib arusaam, et kuidas mingis nišis edu saavutada. Kogemus, vilumus ja turu tundmine tulevad aja jooksul.


Väga paljusid meist hoiab tagasi hirm läbikukkumise ees. Parem on leppida keskpärasusega ja olla varjus, kui et proovida ja kukkuda läbi. Parem elada vaikselt ja kära tegemata kui riskida sellega, et keegi mind kritiseerib. Parem mitte midagi alustada kui riskida sellega, et inimesed ümber ringi naeravad minu üle. Kas sa oled vahel nii tundnud? Hirmu läbikukkuda, saada kritiseeritud, olla naerualuseks? Ma arvan, et kõik me kardame vahel. Oluline on endale seda teadvustada ja siis teha asju hirmust hoolimata. Eestis me armastame rääkida, et eestlase lemmikeine on teine eestlane. Kas see võib olla põhjuseks miks Eestis ettevõtlikkuse tase on madalamaid Euroopa Liidus ja kordi väiksem kui Ühendriikides?

Kui sageli sina ei ole alustanud mõnda projekti seetõttu, et kartsid, et see ei õnnestu? Mis selle läbikukkumise hirmu taga on? Sageli pole see teadmine, et mingi projekt ei õnnestunu sul, vaid hoopis see, et sa kardad, et sind kritiseeritakse. Mõistetakse hukka. “Vaata seda lolli, proovis oma ettevõtet luua! Oleks pidanud ikka omade liistude juurde jääma!”. Keegi meist ei tahaks selliseid sõnu kuulda. Me oleme emotsionaalsed olendid ja sõnadel on võime haiget teha.

Loe edasi →

Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin