Tuleb töötada targemalt, mitte rohkem – on populaarne öelda. Targemini töötamisele ei saa kuidagi vastu vaielda, aga mulle tundub, et levinud on kaks printsiipi, mis ähmastavad selle tegelikku mõtet ja takistavad sind oma eesmärke saavutamast.

Need 2 põhimõtet on järgmised:

1. Tee ainult seda, mis sulle lõbu pakub (hedonism)
2. Tee vähim võimalik pingutus, mis tulemuse toob (minimalism)

Selle postitusega tahaks neid adresseerida ja pakkuda tulemuslikum mõtterada edu saavutamiseks.

Tee ainult seda, mis sulle lõbu pakub

Lõbu on ajutine, selle mõju kestab seni, kuni lõbu kestab. Jäätise söömise mõnu kestab kuni sööd jäätist. Kui jäätis otsas, on vaja uut lõbuallikat. Söömine on paljudele nr.1 ressurss mõnuks. Julgen pakkuda, et 50% kordadest sa sööd just mõnu pärast, mitte näljast.

Kui me teeme ainult asju, mis lõbu või mõnu pakuvad, me laseme oma latile madalale, ei võta ette tõsist pingutust ja leiutame endale ettekäändeid.

Lõbu asemel pane eesmärgiks rahulolu.

Näiteks kui ma võtan ette põhjaliku blogipostituse kirjutamise, mis võib-olla võtab 5-6 tundi aega, siis kirjutamise ja uurimistöö tegemise protsess iseenesest ei ole absoluutselt lõbupakkuv. Kui eesmärk oleks puhtalt lõbu, ma leiaks paremaid viise 6 tunni kulutamiseks.

Kui ma aga olen blogipostituse valmis saanud ja avaldanud, siis saan sellest rahulolu. Saavutusvõidu. Kui ma näen, et pingutus tasus ära (paljud loevad, levitavad ja kiidavad), siis rahulolu on veelgi suurem. Ja see rahulolu kestab pikka aega (vs lõbu, mis on ajutine).

Näiteks kui õhtul tuled väsinuna koju, ent ajad end siiski püsti ja lähed jooksma või trenni, siis pärast jooksu tabab sind suur rahulolu. Isegi kui pidid end kõvasti sundima. Või õigemini eriti siis.

Kui ma vaatan tagasi oma elu erinevatele perioodidele, siis sageli need, mis panid mind kõige enam proovile, on toonud ka enim rahulolu.

Tegevused ja elemendid mu elus, mis on toonud rahulolu, jätkavad rahulolu toomist. Puhtalt lõbu pakkunud asjad panevad vaid rohkem seda sama tahtma.

Sõltuvuse definitsioon on ju see, et tahad rohkem ja rohkem midagi, mis toob sulle üha vähem ja vähem rahulolu. Lõbu tekitab sõltuvust ja see on destruktiivne.  Hedonism ei ole vabadus, see on tuhandete lõbu- ja mõnuallikate orjaks muutumine.

Optimaalne oleks kombineerida oma tegevustes lõbu rahuloluga, aga see ei ole alati võimalik ja seepärast keskendu eelkõige rahulolule, mis on jätkusuutlik.

Vähim võimalik pingutus

Inimesed on laisad. Me tahame kõike, aga ideaalis ise mitte midagi selle nimel tehes. Nagu loteriiga miljoni võitmine. Surfa internetis ringi ja räägi inimestega sel teemal. Leiad hulgaliselt küsimusi stiilis

  • mis on minimaalne arv trennikordi nädalas, et kaalust alla võtta?
  • mis on minimaalne arv blogipostitusi, mida peaks kirjutama kuus?
  • mis on vähim, mida ma pean tegema, et mu töökoht alles jääks?
  • kuidas vähima muutusega oma dieedis alla võtta?
  • mis on vähim, mida teha, et oma suhe käigus hoida?

“Mis on vähim võimalik …” on vale küsimus ja viib sind eksiteele. See on millegi suurepärase saavutamise vastand ja vaenlane. Mitte keegi ei ole loonud midagi erakordset või saavutanud midagi silmapaistvat läbi vähima võimaliku pingutuse. Vastupidi.

Küsimus, mida peaksid endale hoopis küsima, on see: kuidas ma saaksin olla parim versioon iseendast? Või kuidas saaksin luua midagi, mis oleks parim versioon sellest?

See küsimus aitab sind praktiliselt igas elu osas. Hea sõber on see, kes aitab sul olla parim versioon iseendast. Parim õhtusöök on see, mis sisaldavad sööki ja seltskonda, mis aitavad sul olla parim versioon iseendast. Parim töösaavutus on see, mis aitab sul olla parim versioon iseendast. Parim viis laste kasvatamiseks on aidata neil olla parim versioon iseendast.

Sihi rahulolu ja parimat võimalikku iseennast

Tõeline rahulolu tuleb siis, kui sa töötad end tühjaks end millegi nimel, annad endast kõik. Teed oma parima pingutuse.

Mõtle kordadele, kus sa tegid midagi valmis üle puusa, viskasid kähku midagi kokku. Kas said sellest mingi rahulolu? Vaevalt. Parim, mis võisid saada, oli kerge vabanemine, et said midagi kaelast ära. Aga rahulolu sellega ei kaasne.

Kestev ja sügav rahulolu tuleb pingutusest, võitlusest ja teadmisest, et sa lõid või saavutasid midagi vinget ja nägid selle nimel vaeva.

Tulemusena ei ole sa vaid sisemiselt õnnelik ja endaga rahul, vaid saavutad rohkem, paistad silma ja oled kindlal teekonnal oma eesmärkide saavutamise poole.

Kui kaua aega võtab, et saada suurepäraseks? Seda küsiti kunagi IBMi asutaja Thomas Watsoni käest. Tema vastus: „1 minut.” See võtab ühe otsuse. Otsus, kohe praegu, mitte iial enam teha midagi, mis ei oleks suurepärane


Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin