iStock_000000221001SmallNeed, kes ei võta riske, teevad umbes 2 suurt viga aastas.
Need, kes võtavad riske, teevad umbes 2 suurt viga aastas.

Peter Drucker, meie aja suurim juhtimismõtleja ja strateeg

Ambitsioonikate eesmärkide seadmine on kui vaia löömine maasse. See on suur, püsiv ja paistab kaugele. Kui sa annad suuri lubadusi piisavalt avalikult, siis sa oled sellega seotud. Taganemisteed enam ei ole. Cortez ja laevade põletamine. Sa oled maailmale rääkinud, mida sa teha plaanid ja jätnud end ilma taganemisteeta.

Lapsena meile räägitakse, et uhkustamine ja suurustamine pole ilus. Tagasihoidlikkus on voorus. Ma ei vaidlegi vastu. Ma tahan vaid öelda, et sel pole midagi pistmist (hull)julgete, ambitsioonikate ja ahhetama panevate eesmärkide seadmisega ja väljakuulutamisega.

Suurte eesmärkide seadmine on kahe väga suure positiivse mõjuga: esiteks annab see enneolematu motivatsiooni, põletava soovi saavutada ja seda välja kuulutades endal taganemistee ära jätmise. Teine efekt on see, et kui sul see õnnestub, katapulteerib su saavutus sind positiivse tähelepanu keskpunkti ja tagab enneolematu usaldusväärsuse.

Hulljulgete eesmärkide läbi saavutama

Lärmakate ja kulmukergitavate eesmärkide väljaütlemine inspireerib inimesi tegevusele. Meid võlub idee grandioossus. Eesti iseseisvus. Kennedy ja inimese kuule saatmine. Arvuti igale töölauale. Internet igasse koju. Väikeste eesmärkide seadmine suudab väga harva kedagi inspireerida. Väike risk, väike palk. Madalad eesmärgid ei innusta piisavalt, et inimesi tegutsema panna. Ambitsioonikad eesmärgid, mis ei tundu päris võimatud, on aga võimelised panema inimesi mägesid liigutama.

Inimesed muretsevad “kuidas” nad midagi tehtud saavad. Pole mõtet. Muretse esmalt “mida” üle, leia võitluskaaslased, partnerid ja toetajad, kel silmad särama lähevad selle peale. Siis alles keskendu “kuidas” peale. Kui sul piisavalt entusiastlikke inimesi ümber ringi, tulevad lahendused palju lihtsamini.

Start-upide jaoks on Ühendriikides lihtsam kokku saada 1-2 miljonit dollarit kui $250 000. Inimesed investeerivad suurema tõenäosusega ambitsioonikatesse projektidesse. Suuremal projektil on suurem šanss rohkem tagasi toota.

Kui ma veel töötasin AIESEC Eesti jaoks (mittetulunduslik organisatsioon noortele oma potentsiaali avastamiseks ja arendamiseks), siis tööaasta alguses fundraisingu eesmärke seades panin endale nii ambitsioonika eesmärgi, mis oli nii organisatsiooni ajaloo rekord kui sellises suuruses eesmärk, mille saavutamisest mõtlemine pani südame kiiremini lööma. Kas ma saavutasin oma eesmärgi? Ei, aga selle nimel töötamine andis enneolematu entusiasmi, eneseusu ja motivatsiooni. Entusiasmi, mida suutsin üle kanda paljudele võitluskaaslastele. Ja kes teab – ehk oli lõpptulemus ikkagi parem just seetõttu, et sellise eesmärgi endale panin.

Hulljulgete eesmärkide saavutamise läbi kuulsaks ja edukaks

Ambitsioonikate eesmärkide seadmine, väljakuulutamine ja saavutamine on ka kõige parem viis endale nime teha. Näiteks kui tänane guru Anthony Robbins tegi esimest tutvust neurolingvistilise programmeerimisega, läks ta meediasse, esinedes raadios ja teles kuulutades “muutumise tehnoloogia” imet. Ta oli nii julge, et esitas väljakutse psühhiaatritele, et need talle oma raskemaid juhtumeid annaks lahendada. Nii tuligi tal rahvustelevisiooni eetris kokku puutuda naisega, kel oli paralüseeriv hirm madude ees ning keda 7 aastat psühhoteraapiat polnud suutnud aidata. Robbins ravis naise terveks 15 minutiga ja pani alguse oma peadpööritavale karjäärile.

Kinnisvaraguru Robert Allen kuulutas Ühendriikides populaarses talkshows Larry King Live, et ta oma läbirääkimisoskustega ja ilma-sissemaksuta kinnisvarastrateegiatega on nii kõva mees, et teda võib suvalises kohas Ühendriikides lennukist maha tõugata ilma sentigi omamata ja 48 tunni jooksul suudab ta endale hankida 7 kinnisvaraobjekti. Los Angeles Times võttis ta pakkumise vastu. 48 tunni jooksul ta ei suutnud pelgalt saada 7 maja omanikuks – kõik ilma sentigi sisse maksmata – vaid saavutas ka üleriigilise tuntuse.

Loomulikult – seades suuri eesmärke on võimalik kukkuda kõrgelt. Aga kes ei riski…

Kus iganes te märkate edukat ettevõtet, keegi kunagi on teinud julge otsuse.

Peter Drucker


Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin