Kõik teevad vigu, maailm ongi selline. Mõningaid vigu aga tehakse ikka ja jälle. Siin on 9 viga, mida ettevõtjad sageli teevad.

1. Suure kliendi sündroom

See tähendab sisuliselt seda, et sõltutakse ühest-kahest suurest kliendist. Üle poole ärist tuleb 1-2 kliendi käest. See on väga suur risk. Mis siis kui nad ühel päeval võtavad uue teenusepakkuja? See päev tuleb nagunii, sest miski pole igavene.

Suure kliendi ees kummardades teed liialt järeleandmisi, tegeled käehoidmisega ja ei investeeri piisavalt aega/ressursse ülejäänud äri üles ehitamiseks.

2. Sa arvad, et sul on viimasepeal idee

Sul tuleb maru hea idee. Sinu tiim hüüab “hurraa!”. Hakkate suure hooga pihta. Mõne aja pärast tuleb aga tõdeda, et keegi ei taha seda. Tegelikult oli see idee, mille järgi polnud nõudlust või mis ei lahendanud teadvustatud probleemi.

Enne idee teostuse kallale asumist tee korralikku uuringut. Kas see lahendab mingeid reaalseid probleeme? Mitu inimest/firmat sa tead, kellel see probleem on? Räägi nendega. Kas see on tõesti parem kui eksisteerivad lahendused?

Kõige-kõige parem viis toote/teenuse testimiseks on selle müümine. Sul ei peagi see toode olemas olema enne müümist. Proovi leida 10 võõrast, kes oleks selle valmis ostma ja reaalselt raha välja käima. Ära tee suuri investeeringuid enne kui vähemalt esimene müük tehtud.

3. Odav hind

Sa mõtled, et oled kaval ja hakkad pakkuma oma toodet-teenust palju odavamalt kui konkurendid.

Kui palju sul raha on? Õhukese marginaali najal väga kaugele ei sõida. Sul ei jää raha investeeringuteks, suudad vaevu kulud katta ja sul ei jää raha üle mustadeks päevadeks. Kui sul pole Tele2 mahus rahakotti, siis unusta odav olemine ja paku pigem väärt toodet preemiumhinnaga.

Odava hinna puhul loodad suure volüümi peale. Reaalsus on aga see, et uute klientide leidmine on väga, väga raske ja mitte üldse kergem kui kallima hinna puhul.

Vaata näiteks Eesti suurimaid ja edukamaid veebifirmasid. Ükski neist ei ole nn “säästuoperaator”. Sama kehtiv pea igas tootekategoorias. Säästumarketil ja Wal-Martil on suured rahakotid, nemad saavad seda endale lubada. Sina tõenäoliselt mitte.

4. Ei käida rahaga ettevaatlikult ringi

Ettevõtete nr.1 suremispõhjus on raha otsa saamine. Loogiline, eks. Kuidas selleni jõutakse? Liigse optimismiga. Muidugi sa oled optimist, sa oled ju ettevõtja. Kui sa oleks realist, sa poleks ettevõtjaks iial hakanudki.

Enne kulutuste tegemist lähtu pigem konservatiivsetest müügiprognoosidest. Ole realist nii palju kui võimalik. Pane reaalsed tähtajad. Kulud miinimumi. Osta funktsinaalsust, mitte disaini.

5. Fookuse puudumine

Paljud ettevõtted hakkavad iga vähegi huvitavat võimalust taga ajama, kuna lisaraha tundub atraktiivne. Tulemuseks jaotad end liiga paljude asjade vahel ja teed kõike keskpäraselt. Keskpärasus on aga kiire tee märkamatuseni.

Keskendu oma trumbile, oma peamisele rahalehmale. Sinu fookus peaks olema enim tulutootvatel teenustel-toodetel. Parem ole parim väikeses nishis maailmaklass kui igal alal keskpärane.

6. Ühekordne müük

Kõige raskem asi on panna kedagi võtma taskust rahakoti ja sulle raha andma. Esimene müük on kõige raskem üldse. Kõige halvem ärimudel on see, kui sa müüd igale inimesele vaid ühe korra. Miks sa teed seda?

Sa peaksid müüma palju asju palju kordi ühele inimesele. Loo juurde seotud tooteid ja teenuseid, mida saaksid klientidele juurde müüa. Mõtle rist- ja lisamüügi, kuumaksete ja pakettide peale.

7. Perfektsuse tagaajamine

Sa ootad kuni su toode on täiuslik enne selle turule toomist. Täiuslikkuseni on pikk maa. Kui Microsoft oleks ootanud, kuni Windows ideaalne on, poleks nad eales käima läinudki. Mõtle 80/20 printsiibi peale: 80% kobe on juba hea ja müügiks valmis, ülejäänud 20%ga saad tegeleda jooksvalt. Piisavalt hea on piisavalt hea.

8. Selge investeeringu tagasitootmise puudumine

Klient ei taha su toodet eriti osta, kui ta ei tea, kuidas see aitab tal raha tagasi (ja peale) teenida. Eriti halbadel aegadel. Kui sa ei selgita oma toote väärtust ja ei tee puust+punaseks kuidas see aitab tal oma eesmärke saavutada, siis sul on kehv seis.

Täna on vaja rohkem kui kunagi varem selgitada ja tõestada oma toote väärtust.

9. Mu toode müüb ennast ise

Iseenesest juhtub väga vähe asju siin maailmas. Kui sa loodad heale õnnele ja iseenesliku sõna leviku peale oma firma kohta, siis pead pettuma. Konkurents on väga tihe igas vallas, eriti tähelepanu üle.

Investeeri turundus- ja müügialastesse teadmistesse. Pinguta, tee endast kõik oma ettevõtte turundamiseks ja sinu edu kasvab mitmeid kordi.

Milliseid vigu sinu meelest sageli tehakse?


Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin