Mida soovid oma eluga peale hakata? Mida sa tahad teha, näha ja saavutada tulevaste aastate jooksul? Erinevad uuringud on näitanud, et elus saavutavad kõige enam need, kes seavad endale eesmärke. Samal ajal need inimesed, kes sellele teadlikult ei keskendu, ühel hetkel märkavad, et elu on kuidagi mööda läinud ja midagi erilist teinud ei olegi… Millisesse rühma kuulud sina?

Paar aastat tagasi ma võtsin kätte paberi ja pliiatsi ning kujundlikult öeldes joonistasin üles oma eesmärgid, soovid ja unistused – panin kirja, milline näeb välja minu unistuste elu, milliste asjade tegemine ja saavutamine mulle tõeliselt rõõmu pakuks ja erutaks. See sisaldas nii asju, mida ma tahan teha (nt ronida Kilimandžaaro otsa, sõita oma purjekaga läbi Kariibi mere), mida tahan saavutada (nt luua erinevaid projekte, mis tooksid mulle sisse summa X aastas), kuidas tahan oma elu elada (nt võimalust reisida kui pikalt tahan kui kaua tahan millal tahan, ise kontrollida oma elu 100% (mis palgatöö puhul on võimatu)). Kunagi varem juba puudutasin seda teemat siin.

Kui mul oli selge, kuidas ma soovin oma elu elada, siis selle laiema pildi all ma seadsin endale terve rea konkreetseid eesmärke koos tähtaegadega.

Näiteks järgmise 12 kuu jooksul plaanin ma teha muuhulgas järgmist:

  • läbi teha 2-nädalane ekstreemmakt läbi ühe maailma ohtlikeima koha – Darieni džungli (Panamas), kus möllavad kaimanid ja krokodillid, jaaguarid ja puumad (+veel 3 liiki väiksemat kaslast),  kõikvõimalikud mürgimaod ja -konnad, putukad, sääsed, narkokauplejad, guerillad
  • kõndida läbi 700 kilomeetrine teekond Santiagosse
  • käivitada 8 uut äriprojekti, mis suunatud Eesti, USA ja Ladina-Ameerika turgudele

Elustiili kujundamine on läänes üha enam populaarsust võitev kontseptsioon, mis on eriti tuult tiibadesse saanud ka eesti keeles ilmunud raamatu Neljatunnine Töönädal (The 4-Hour Workweek, Tim Ferris) najal. Soovitan kindlasti lugeda, seal on väga palju inspireerivaid ja leidlikke mõtteid. Ühe nimekirja 63st elumuutvast mõttest sellest raamatust leiad siit.

Väikseid projekte ei olegi mõtet teha

Paar aastat tagasi kui lõin aktiivselt kaasa Eesti Liidrite Arenduskeskuse ümarlauas ja seadsime projektile eesmärke, siis peale ambitsioonika eesmärgi seadmist ütles Valdo Ruttas, et “väikseid projekte ei olegi mõtet teha”. See lause on mulle jäänud pähe kumisema, ja olen uusi projekte luues alati sellest lähtunud.

Uuringud, mis on vaadelnud edukaid inimesi ja analüüsinud, mis neid eristavad vähem edukatest, siis üks asi, mis on läbi kumanud on see, et edukad inimesed seavad omale eesmärke. Eesmärke, mis neid inspireerivad ja panevad tegutsema. Eesmärke seades tuleks need panna niivõrd ambitsioonikad, et nad tõeliselt inspireeriks. Mind ei innustaks tegustema eesmärk “esineda kuskil seminaril” või “teha aastas vähemalt 1 reis”. Need on nii lihtsad, nii väikesed, et ma isegi ei peaks pingutama. Ma teeks need ära nädalaga. Ma sean selliseid eesmärke, mille saavutamisele mõeldes tulevad heas mõttes külmavärinad – kui selle ära teeks, siis ma oleks meeletult uhke enda üle.

Eesmärkide seadmist uurinud psühholoogid kinnitavad ka, et eesmärke seadvad inimesed on õnnelikumad, kuna neil on suurem kontrollitunne oma elu üle. Tuleb välja, et mida rohkem me tunneme, et me ise otsustame oma elu üle, seda õnnelikumad me oleme – isegi kui me selle peale teadlikult ei mõtle.

Pane oma eesmärgid ja unistused kirja

Eesmärkide puhul on väga oluline, et need oleks alati meeles. Selle pärast on ainuõige viis eesmärke seades need üles kirjutada. Mida kirjutad üles, kirjutad ka omale mällu. Kui sa lihtsalt mõtled sellele 5 minutit, siis see pole õige eesmärgi seadmine.

Mina alustaks sellist eesmärkide seadmist vabas vormis kirjeldusega sellest, kuidas näeb su ideaalne elu välja. Kirjelda oma tavalist päeva, kirjelda millega sa tegeled, mida tegid eelmine nädal, kuhu elu sind viib järgmine nädal. Selleks, et sa ei unustaks oma unistusi, on hea mõte panna nad kirja sellisele veebilehele nagu Dreaminder (üks minu projektidest). See on leht, kuhu sa saad kirja panna oma unistused ja saata see iseendale – tulevikku. Sinu poolt valitud kuupäeval tulevikus saad sa kirja iseendalt, kus on kirjas seesama unistus. Siis saad vaadata, kas su eesmärgid on realiseerunud või kasutad seda lihtsalt oma soovide meeldetuletuseks.

Inspiratsiooniks võid vaadata ka hiljutist filmi “The Bucket List” (eesti keelde tõlgiti kui “Viimaste Soovide Nimekiri“). Selles filmis kaks vanameest tahavad kasutada allesjäänud aega selleks, et teha asju, millest seni ainult unistanud on ja hakkavad tegustema. Ma loodan, et sa hakkad tegutsema palju varem, kui elu viimases faasis.

Suurem osa inimesi lepib status quoga ja läheb mõtlemata läbi elu järgides mudelit kool-palgatöö-pension. Järgides sellist mudelit on väga keeruline (v.a. juhul kui su eemärgid on väga madalad) oma eluga midagi erilist saavutada ja luua endale erakordseid kogemusi.

Mina isiklikult ei suutnud leppida mõttega, et ma tean, kuidas ma tahan oma elu elada, mida ma tahan kogeda, saavutada ja mida näha – ja et ma ei saa seda. Lihtne oleks juba alguses alla anda ja öelda iseendale, et “elus ei saa kõike mida tahad”. Aga miks ei saa?

Ei ole mõtet oodata aastakümneid, et elada elustiili mida sa tahad. Sa võid elada oma unistuste elu juba palju, palju varem. Selleks on sul alustuseks vaid õiget suhtumist, ja siis õigeid taktikaid ja strateegiaid.

Mine kohe Dreaminderi lehele ja pane kirja, mis sa elust tahad. Või võta paber ja pliiats, vahet pole. Oluline on see, et sa teaks, mida sa tahad.

Meie suurim oht ei ole see, et me sihime liiga kõrgele ja me ei saavuta seda, vaid hoopis see, et me sihime liiga madalale ja jõuame selleni.

–Michelangelo


Veetsin just nädala metsas. Ilmad läksid nii heaks, et ei tahtnud linnas enam olla. Paksu metsa sees linnulaulu taustal oli maru hea varsti saabuva internetiturunduse kursuse kallal töötada. Minu eesmärk on see teha nii heaks ja praktiliseks, kui võimalik. See kursus sisaldab sadu taktikaid, mida saad kohe ellu rakendada, see annab sulle tervikliku nägemuse oma internetiäri planeerimiseks ja turunduse juhtimiseks. Kuna ma tahan veendunud olla, et see vastab sinu ootustele ja küsimustele, mis on su peas, siis nüüd on mul sulle üks küsimus. Õigemini mitu.

Ma tahan teada, milline on sinu suurim väljakutse oma internetiäri käivitamise juures? Kui oled juba tegutsev ettevõtja, siis tahaksin teada, et mis on su peamine pudelikael praegu oma äri järgmisele tasemele viimises?

Loe edasi →

Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin