chessOlulisim millestki muust on see, et sul oleks aega tegeleda asjadega, mis on sinu jaoks olulised. Perega aja veetmine, hobidega tegelemine, reisimine, maailma paremaks muutmine. Sellest hoolimata veedame me suurema osa ajast tööl, tehes asju, mis meid ei innusta.

Öeldakse, et surivoodil ei soovi keegi, et ta oleks rohkem aega kontoris veetnud. Okei, see on võib-olla liiga drastiline mõte (suremisest oleme kõik liiga kaugel). Mida on arvanud elust täie tervise juures tegijad?

Maailmakuulus riskikapitalist Guy Kawasaki kirjutas oma blogis mõtteavalduse Hindsights (maakeeli “tagantjärele tarkus”) saades 50 aastaseks. Tema 10st punktist koosnevas loomingus olid päris mitmed just selle mõttega: pühendu oma elus sellele, mis rõõmu pakub, veeda aega pere ja sõpradega, reisi ringi ja vaata maailma. Soovitan kõigil seda lugeda.

Oma ülikooliõpingute päevil käisin ühel avalikul loengul, kus rääkijaks oli Teet Jagomägi Regiost. Ta kõneles ilmekalt Regio loomisest, arengust ja sellest, kuidas ta juba tudengipõlves seal tööd rahmis teha. Kuulajate seast tuli küsimus: “aga kas te midagi kahetsete ka?” Peale mõttepausi vastas Teet, et ta uputas end ülepeakaela töösse ja pole näiteks elus kordagi isegi ühikapeol käinud. Mitte, et ühikapidu oleks määrav sündmus, aga vaata ta vastuse mõtet: ta soovis, et oleks rohkem elu nautinud ja vähem kontoris istunud.

Üheksakümnendate lõpus nägi ilmavalgust raamat nimega If I Knew Then What I Know Now (kui ma oleks teadnud siis, mida ma tean praegu), kus tippjuhid ja muidu edukad sellid jagavad tarkusi, mida nad soovivad, et oleks ise 25 aastat varem teadnud. Vaadates erinevate inimeste vastuseid ja lugusid, kooruvad välja läbivad teemad – suurem osa soovib, et oleksid veetnud rohkem aega lähedastega, teinud asju, mis pole korporatiivmaailmaga seotud.

Elu pole pelgalt raha teenimises. Kui palju iphone’e, hugo bosse, läpakaid ja autosid sul on vaja, et õnnelik olla? Muud asjad on palju olulisemad ja kujunda oma elu nii, et sul oleks rohkem aega tegeleda nende asjadega. Kas aega saab juurde teha? Saab! Lõpeta lihtsalt oma aja vahetamine rahaks. Seni kuni su sissetulek sõltub otseselt ajast, mida sa töösse paned, oleks sa lõksus. Alusta oma elustiiliäri või hakka muus formaadis vahetama väärtust raha vastu aja asemel.

Mis mõttes väärtust rahaks vahetama? Loo mingi e-teenus või e-toode, mis pakub ostjale väga suurt väärtust ning mille kliendini viimiseks ei pea sa lisatööd tegema. Selleks ei pea sa olema ei progeja, IT guru ega midagi sellist. Peab vaid ärilist mõtlemist olema ja teadma, kuidas seda teha.

Millest pihta hakata? Olen varem kirja pannud 10 sammu iseseisva eluni.


Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin