Palju on kõhklusi alustavate internetiettevõtjate seas just vormilise külje suhtes – kas peab oma tegevuse kuidagi registreerima, taotlema mingi loa? Vastus on jah. Esiteks on sul vaja registreerida juriidiline isik (FIE või osaühing vms). Teiseks alates 15. maist 2008 jõustunud kaubandustegevuse seaduse muudatuste järgi peavad ka e-kaubandusega tegelejad end registreerima majandustegevuse registris. Ilma vajaliku registreeringuta kauba või teenuse müügi eest nähakse ette rahatrahv kuni 50 000 krooni.

Seaduse defineerib e-kaubandust nii: kauba või teenuse müügiks pakkumine ja müük Internetis ilma osapoolte üheaegse füüsilise kohalolekuta.

Seadus näeb e-kaubanduse viljelejatele ette kaks kohustust – registreerimiskohustuse ning kohustuse avaldada täiendavat informatsiooni.

Millest alustada? Lihtne 1-2-3 protsess

  1. Registreeri endale juriidiline isik – näiteks osaühing. Äriregistri ettevõtjaportaali abil on see väga lihtne (kui sul ID kaart olemas). Oma ettevõtte registreerimiseks ei pea sa isegi tugitoolist püsti tõusma. OÜ registreerimiseks peab sul olema 40 000 krooni osakapitaliks (võid selle laenata) ja sinu internetipanga päevalimiit peaks ka olema vähemalt 40 000 ülekande sooritamiseks. Ettevõtjaportaalis ettevõtte registreerimine on sama lihtne nagu vormi täitmine. Kui soovitud nimi saadaval, põhikiri kinnitatud (see on lihtne), riigilõiv makstud (2400 krooni) ja osakapital (ajutiselt) rahandusministeeriumi kontole kantud, siis sinu ettevõte registreeritakse väga ruttu. Mul läks viimati alla 24h.Kui tekib küsimusi, siis Äriregistrisse helistades annab jurist asjalikud vastused kõikidele ettevõtte registreerimist puudutavatele küsimustele.

    Kui mureks on see, et pole kuskilt võtta 40 000 krooni osakapitaliks, siis on alati võimalus “osta” juba valmis firma. Ettevõtteid, kes pakuvad vastavat teenust on väga palju. Otsi googlest “valmisfirmade müük” näiteks. Nemad lihtsalt registreerivad ühe olemasoleva firma sinu nimele ja algkapitali nõuet enam pole. Konks on see, et nad küsivad selle eest ca 7500 krooni. Ise firmat luues ainus reaalne “kulu” on riigilõiv 2400 krooni.

  2. Kui ettevõtte registreerimisnumber olemas, sea sammud panka ja loo oma ettevõttele pangakonto. Kui pangakonto olemas, saab rahandusministeerium sulle raha tagasi kanda. Kui kavatsed kasutada ka pangalingi teenust, et su kliendid saaks su lehel internetipanga kaudu maksta, siis on ka hea võimalus pangas vastav leping ära teha. Kui soovid pakkuda internetipanga kaudu maksmist kliendile erinevate pankade kaudu, siis pead avama pangakonto ka teistes pankades ja sõlmima eraldi pangalingi lepingud. Pangalingiga liitumine maksab keskmiselt 750-1000 krooni, ja nad võtavad iga tehingu pealt keskmiselt 1% teenustasu.
  3. Registreerimiskohustuse kohaselt peab e-kaubandusega tegelev ettevõtja end registreerima, esitades sellekohase taotluse asukohajärgsele valla- või linnavalitsusele. Kuna tegevuskohaks loetakse e-kaubanduse korral veebilehe aadressi, tuleb registreerida ennast selles valla- või linnavalitsuses, kus asub ettevõtja äriregistrisse märgitud aadress. Täpsema info saamiseks kuidas end registreerida tuleks pöörduda oma kohalikku omavalitsusse. Tallinnlased saavad infot siit ja Tartlased siit. Registreerimisega kaasneb riigilõiv 300 krooni. Kui sa sama OÜ alt pakud teenust või müüd tooteid erinevatel veebilehtedel, tuleb iga koduleht registreerida eraldi (ja maksta riigilõivu). Avalduse vormid leiad siit. Kui müüd kaupa, vali jaekaubanduse vorm ja kui pakud teenust, siis teeninduse vorm.

Ja ongi kõik! Nüüd oled seaduslikult valmis opereerima. Hea mõte on läbi käia ka Maksuameti kontorist ja luua endale juurdepääs e-maksuametisse, et saaksid kogu maksuvärgi interneti teel korraldada.

Kindlasti on vaja ka korrektset raamatupidamist: raamatupidamise seadus (siin on viide alates jaanuarist kehtima hakkavale) näeb ette, et iga Eestis registreeritud juriidiline isik on raamatupidamiskohuslane. Väga palju ettevõtlusega seotud informatsiooni leiad aktiva.ee lehelt, sh majandusarvestuse kohta.

Kui raamatupidamine ja maksude maksmise korraldamine tunduvad hirmutavad või lihtsalt ei kuulu sinu kirgede hulka, on mõistlik see teenus sisse osta. Raamatupidamisteenust pakkuvad firmad võtavad kõik need kohustused enda kanda – maksavad makse, teevad palgakorraldus ja muidugi raamatupidamist. Teenuse hind sõltub sellest, kui palju kirjeid ühes kuus tuleb (ehk sõltub sinu müügiedust) – kuni 50 tehingut kuus maksab sulle 700 kuni 2000 krooni kuus (olenevalt firmast). Ja siis mida rohkem kirjeid, seda rohkem maksab.

Minu meelest on väga mõistlik see teenus sisse osta, ja ma ise ostangi. Siis saan keskenduda sellele, mida mina kõige paremini teen ja ei pea muretsema asjade üle, mis pole mu kirg ja mille suhtes mu kompetents pole 5+. Tulemusena olen oluliselt efektiivsem ja produktiivsem.

Seadus seab e-kauplejale veel järgmise täiendava informatsiooni avaldamise kohustuse: Kaupleja on kohustatud kauba või teenuse müügil e-kaubanduse korras Internetis avaldama kaupleja ärinime või nime, asukoha aadressi, kontaktandmed, kauba või teenuse hinna vastavalt tarbijakaitseseaduses sätestatule ning võlaõigusseaduses ja infoühiskonna teenuse seaduses sätestatud e-kaubandust puudutava teabe.

Ainuüksi kaupade tutvustus kaupleja veebilehel ei ole veel e-kaubandus – see on pigem reklaam või lihtsalt infovahendus. Kauplejat tutvustav ja reklaamiv veebileht ei ole kaubanduse tegevuskohaks ega nõua MTR-is registreerimist.


Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin