stepsÜks sagedasemaid küsimusi, mida mult küsitakse, on just see: mida ma soovitaksin alustavale (interneti)ettevõtjale? Selles postituses tahan adresseerida kolme punkti, millele mu meelest sageli ei mõelda.

1. Edu ei tule üleöö

Kähku rikkaks teemat ei ole olemas. Jah, on erandeid, aga see on väga paljude õnnelike juhuste kokku sattumine. Selle peale loota ei ole mõtet, ära jäta asju juhuse hooleks. Internetiäride juures on tänu petuskeemidele levimas arvamus, et see on nii lihtne, et viskad mingi asja üles ja raha tuleb. Nii need asjad ei käi. Internetiäri on nagu iga teine äri – see nõuab pühendumist, pingutust, õppimist ja riskide võtmist.

Isegi vasvatate kogemuste, teadmiste ja kapitali olemasolu korral võtab kõik aega. Oma ettevõtte kasvufaasiks võid julgelt lugeda (keskmiselt) kuni 3 aastat.. kui saavutad soovitud tulemusi 12 kuuga, siis see on juba super.

Lisaks siia juurde, et see on normaalne, et ettevõtjana oled (üleliia) optimistlik ja usud/loodad edusse palju suuremal kiirusel kui teised. Nii peabki olema. Kes siis veel usub sinu ettevõtmisse, kui mitte sina ise. Optimism on kütus sinu mootorile. Ära lihtsalt lase end morjendada sellest, et läheb kauem aega kui arvasid.

2. Mida aeg edasi, seda lihtsamaks läheb

See on tõdemus, mida ma kogen üha uuesti ja uuesti. Mida rohkem energiat ja pingutust sa oma ärisse paned, seda enam see tagasi toob – aja möödudes. Väga lihtne on algusfaasis olla pettunud, et kus on mu tulemused ja lüüa käega. Pea vastu, pinguta edasi ja varsti näed ise, et läheb järjest lihtsamaks.  Su tuntus kasvab, tulevad esimesed kliendid, sinu ekspertiisi hakatakse tunnustama. See on nagu veerev lumepall.

Hea on meeles pidada metafoori bambusest. Nagu iga teine taim, vajab bambus kasvamiseks päikesevalgust, vett ja toitaineid. Kui sa hakkad bambust kasvatama, siis võid selle eest hoolitseda pikka aega ilma tulemusi nägemata. Sa väetad, rohid, kastad mitu aastat jutti – ja tulemusi ei näe. Ei esimesel aastal, ei teisel ega ka kolmandal. Ka neljas aasta sa ei näe isegi võrset mulla peal. Väga lihtne on sellistes tingimustes alla anda. Aga viiendal aastal kasvab bambus kuue kuuga ca 25 meetrit.

Isegi kui sa tulemusi ei näe, siis jätka ja ära anna alla. Järjest lihtsamaks läheb.

3. Õppida, õppida, õppida

Pole asendust intellektuaalsele kapitalile – teadmistele kuidas asju teha ja kuidas teadmisi rahaks teha. Sul võib olla palju tahtmist, kannatlikkust ja optimismi, aga kui sa teed asju valesti (või üldse valesid asju), siis pole sellest mingit kasu. Investeeri teadmistesse. Loe, otsi omale mentor, küsi.

Mida sina soovitaksid alustavatele ettevõtjatele? Mis on sinu suurim õppetund olnud?


Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin