Selle külalispostituse kirjutas Janek Tuttar, www.avalikesinemine.net.

Juuni keskpaigas kuulutasid kõik veebimajutuse teenusepakkujad suure rõõmuga „Tänasest on võimalik .ee domeenide registreerimisel kasutada täpitähti. Esita oma tellimus juba täna!“ Kõlab ju kenasti kui www.tootuba.ee asemel saad kasutada aadressi www.töötuba.ee, eks?

Häda on aga selles, et enamik veebimajutuse pakkujatest ei maini sõnagagi, et täpitähtedega domeeni nimega võib kaasneda e-posti aadressi probleem. Avastasin selle probleemi eile, kui sõber pöördus minu poole palvega, et ma tema ö-tähte sisaldava domeeninimega seotud e-posti aadressi ära seadistaksin.

Milles seisneb probleem?

Üsna ruttu leidsin ma oma üllatuseks, et e-posti aadressiks oleva aadressi (kasutan loo näitlikustamiseks aadressi info@mingidtööd.com) asemel näidatakse kilomeetrist e-posti aadressi info+xn--mingidtd-mcba.com, mida teenusepakkuja poolt pakutav RoundCube meiliprogramm sisselogimisel ka kasutajanimena kasutab. Palju õnne sellele kasutajale, kes seda lohisetvat kasutajanime meeles peab pidama.

Lisaks selgub veel, et kuivõrd enamik meiliteenuseid täpitähti aadressis ei tunnista, siis ei ole sellele aadressile võimalik ka kirja saata. Huvi pärast katsetasin selles serveris teiste enda poolt paigaldatud veebipõhiste meiliprogrammidega (GroupOffice, Atmail, AfterLogic Webmail) ka IMAP ja POP3 kontosid seadistada. Ei õnnestunud! Ka Gmailis importkonto loomisel öeldi viisakalt „Sisestage korralik e-posti aadress“.

Mida arvab sellest teenusepakkuja?

Pöördusin lahenduse saamiseks teenusepakkuja poole. Sain vastuseks „…samuti ei pruugi täpitähtedega seotud e-posti aadresside kirjavahetus edukalt toimida, kuna suur osa e-posti servereid ei oska täpitähtedega e-posti aadressidega toimetada.“ Jah, aga seda ma teadsin isegi.

Järgmises kirjas viitasin, et nende kodulehel ei ole selle probleemi kohta mitte sõnagi kirjas ja seetõttu soovin, et nad 24h varem registreeritud www.mingidtööd.com muudaksid tasuta ümber www.mingidtood.com domeeniks. Sellega ei oldud nõus vaid öeldi, et peame registreerima uue domeeni hinnaga 9,59EUR+km aasta kohta. Tasuta võivad nad vana ö-tähega domeeni uuega ära siduda.

Ehk teisisõnu – ehteestlaslik klienditeeninduse vastus, mille sõnum on „Meie ei ole süüdi, keegi teine on süüdi“.

Kui paljudel teenusepakkujatel on selle kohta infot oma lehel?

Seepeale hakkasin uurima, et kui paljudel Eesti veebimajutajatel on selle võimaliku probleemi kohta oma kodulehel üldse midagi kirjas.*

Tulemus on järgmine:

Zone.ee – kui blogis surfata, siis leiad soovituse mitte kasutada. Näitavad, et neil on ka aliaste loomisega lahendus olemas.
Virtuaal.com- mitte sõnagi
Veebimajutus – mitte sõnagi
Netpoint – mitte sõnagi
Tantum – mitte sõnagi
Beehosting – mitte sõnagi
Cactus Hosting – mitte sõnagi

*võimalik, et peale 10-minutilist surfamist ehk leiad, aga esimese minuti jooksul leida ei suutnud.

Kokkuvõtteks

Enne, kui asud suure hurraaga täpitähti (õ, ä, ö, ü, š, ž) sisaldavat domeeninime registreerima, uuri oma teenusepakkujalt täpsemalt järele, kas ja millised tehnilised probleemid sellega kaasneda võivad.

Praeguse seisuga aga tundub, et täpitähtedega domeeni nimega võib kaasneda e-posti aadressi probleem, teenusepakkujad on sellest teadlikud, aga ei reklaami seda mitte sõnagagi.


Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin