Minu "kontor" Panamas

Internet on ainus võimalus müüa üle piiride sekundite jooksul. Internetis oleme kõik sama kaugel – ole sa kõrval majas, Paraguays või Dubais. Sama kehtib su klientide kohta – internetis pole suurt vahet, kus nad asuvad. Kui meie äri on 100% internetipõhine, siis pole me jaoks enam vahet, kus me elame. Milleks olla ühes kohas, kui saaks olla kus tahes?

Digitaalse nomaadi elustiil võib olla ka palju odavam kui ühes kohas olemine (v.a. juhul, kui reisid Euroopas). Ladina-Ameerikas ja Aasias saab elada/rännata korralikult väga väheste kuludega.

Mida on vaja asukohast sõltumatu äri jaoks?

1. Sinu toode või teenus on digitaalne

Olulisim samm ongi see, et su toode/teenus koosneb bittidest ja baitidest, mitte aatomitest. Kui sa müüd käegakatsutavaid asju, siis pead tegelema ladustamise, pakendamise, saatmise ja tolliga. Sul peab olema üks põhikontor, mis seotud kindla asukohaga. Alternatiiv oleks see, kui tegeled drop shippinguga ehk sa oled vaid vahendaja ning kaup jõuab ostjani otse tootja/maaletooja laost.

Kõige lihtsam on aga see, kui pakud veebipõhised teenused või infotooteid. Need ei küsi kliendi asukohta. Oma infotoodete ülespanekuks ilma ühegi tehnilise teadmiseta on olemas Traindom. Eriti hea on see, kui lood kuumaksupõhiseid tooteid – sul endal turvalisem ja mugavam majandada.

Konsultatsiooniteenuseid ja muid taolisi, kus vaja inimesega silmast silma suhelda, eriti ei anna üle interneti teha. Skype ja muud taolised on olemas, aga otsene silmside on paljuski asendamatu. Ma proovisin mõnda aega peale Panamast lahkumist hoida sealset konsultatsiooniäri püsti, aga ilma näost näkku suhtlemiseta suri see vaikselt välja.

See muidugi ei tähenda, et sinul nii läheks. Võib-olla webcami kaudu kliendikohtumisi teha on sinu nišis just lahe eristumismoment.

Laias ilmas töötamine sobib muidugi ka siis, kui oled freelancer või kodumaal mingid inimesed ajavad kohapealsed toimetused korda.

2. ID-kaardi olemasolu

Eesti Vabariigi kodanik on selles suhtes hea olla, et (peaaegu) kõik riigi- ja pangatoimingud saab interneti kaudu teha (ID kaardi ja kaardilugeja olemasolul). Ameeriklased näiteks sama lõdvalt ei saaks, paljude asjade puhul vaja isiklikult kohal käia. Seega meie koduriik annab meile tugevad eeldused internetipõhise äri ajamiseks.

3. Seiklushimu

Kui sa kardad väljakutseid, uusi paiku ja võõraid keeli, siis istu parem kodus. Minu jaoks on see lihtsalt uskumatu, kui paljud inimesed ei julge oma tuttava mulli seest välja minna. Teha midagi, mida varem pole teinud ja panna end ettearvamatutesse olukordadesse.

Võta end kokku, sunni end mugavustsoonist välja ja vaata, kuidas uued kogemused su maailma avardavad. Kõige huvitavamad inimesed, keda olen kohanud, on just palju reisinud ja palju näinud. Pakettreisid ei lähe arvesse.

4. Tark tegutsemine

Üks asi, mida ma suht kiirelt õppisin oli see, et tuleb tegutseda tasa ja targu. Reisimine on vinge ja uude kohta sattudes tahaks kogu aeg igale poole minna ja asju kaeda. Sellele järgneb kiire läbipõlemine, mis võtab funi välja nii reisimisest kui paneb kirvehoobi su ärile.

Hea mõte on võtta endale pidevalt staape, kuhu pikemaks ajaks peatuma jääda (nädal-kaks) ja siis rahulikult toimetada. Pidevas liikumises olles tekib ca 2-3 nädala jooksul tungiv soov paigal püsida. See on tunnusmärk, et oled liiga kiirelt edasi rühkinud.

5. Enesedistsipliin

Hoolimata näilisest rutiinipuudusest on hea mõte endale rutiin luua. Rutiin on efektiivsuse alus ja paikapandud töötunnid kindlustavad, et asjad saavad tehtud. Sa ei pea muidugi 8h jutti tegema. Efektiivsus hakkab nagunii kilinal-kolinal langema peale 4 tundi tööd. Võid teha 4 ja 4 näiteks, hommikul ja õhtul. Või siis ainult 4.

6. Investeeri kontorisse

Mis kontor? Sinu läpakas! Ilma selleta pole sul midagi. Investeeri heasse pilli. Kui see on su äri alustala, siis milleks leppida keskpärase rondiga. Ma ostsin oma praeguse Delli läpaka 2a tagasi, sees raudvara, mis oli tol ajal kõige kõvem, mis oli olemas. Veel täna on see palju rajum kui keskmine läpakas, mis turul müügil.

Reisimõttes on ka hea, kui su läpakas ei kaalu palju ja peab vastu ootamatutele põrutustele. Lisaks heale kotipolsterdusele võid kaaluda Panasonic Toughbooki soetamist.

7. Ära kuluta mõttetult

Ära peatu kallites hotellides, ära söö luksusrestoranides. Mida kiiremini sa saad lahti ‘ma olen turist’ mentaliteedist, seda parem sinu rahakotile. See ei tähenda, et peaks elama prussakatega ja sööma tänaval – mõistliku hinnaga väga häid kohti on väga palju. Peatu kohtades, kus antakse hommikul süüa ja kus on tasuta wifi.

Mida kauem sa mingis paigas peatud, seda odavam see on. Näiteks rentides mingi koha kaheks nädalaks võib see olla sama kallis kui 4 päevaks. Pikaajaliste rentide puhul on hind 1 öö kohta palju soodsam.

Lugemissoovitused: Vagabonding ja Neljatunnine Töönädal. Sul on lapsed või oled juba vanem inimene? Väga paljud elavad internetinomaadide elustiilis ka siis. Tim Ferris on kokku pannud väga hea ressursside nimistu, mis katab ka need teemad.


Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin