killMinu üks hea sõber, kes soovib raamatu kirjutamisega algust teha, ent pole veel julgenud,  käis eile ühel seminaril, kus just sel teemal räägiti. Seminari läbiviija oli välja öelnud ühe mõtte, mis minu arvates sobib ka ettevõtlusega alustamisse. See lause kõlas umbes nii: iga kord kui sa räägid oma ideest kellelegi, siis sa annad sellele inimesele võimu enda üle. Kui sa räägid oma äriideest (või mis tahes ideest millegagi alustada), siis sa paned ennast haavatavasse positsiooni: sa lased ennast ja oma ideed kritiseerida inimestel, kes tõenäoliselt pole selle peale nii palju mõelnud kui sina, ei tea täpselt, milleks sa suuteline oled ja kes pole ise midagi sarnast kunagi teinud. Hirm läbikukkumise ees on loomulik, aga ära lase sellel eskaleeruda pannes oma idee välja teistele mõrvamiseks.

Kritiseerida on ju nii lihtne. Igaüks suudab mistahes idee tümaks teha, eriti need, kes pole ise mitte midagi teinud. Kui sa alustad midagi uut, mida sa pole kunagi varem teinud ja su enesekindlus on madal, siis hoia endale. Pane rattad veerema, tee asju, saavuta enesekindlust ning juba natuke küpsemas faasis on olud teised.

Alati on lihtsam tagasi tõmbuda ja eksisteerida oma mugavustsoonis ning teha neid samu asju, mida oled teinud juba viimased 10 aastat. Ära lase sel juhtuda, kuigi ahvatlus on kahtlemata suur. Kui sa ei tee asju, mis on sinust suuremad, sa ei kasva mitte kunagi.

Siin on oluline märkida, et ma ei propageeri naiivsust. Muidugi kui sa alustad midagi uut, siis sul võivad olla valed ettekujutused ja valed eeldused. Tagasiside küsimine on alati hea idee, aga küsi seda nii, et see ei haavaks sind emotsionaalselt. Ja kindlasti ära küsi seda inimestelt, kes pole ise midagi sarnast teinud. Reeglina materdavad sind just seda tüüpi inimesed (võib-olla alateadlikust kadedusest, et kuidas sa julged olla parem kui mina!) ning tegijad, kes on samal alal juba üht ja teist korda saatnud, hoopis toetavad ning annavad nõu, kuidas sinu ideed paremini ellu viia.

Kahtlemata on sinu suurimaks sõbraks siin ka Google ja vastavad raamatud. Loe, õpi. Väga heaks kanaliks on ka LinkedIn Answers, kus saad nõu küsida mingi ala proffidelt.

Edu uute asjade alustamisega!

Asjasse mittepuutuv ääremärkus: kui sulle meeldis see Where The Hell is Matt video, siis nüüd saad hääletada, et ta tuleks järgmise video käigus ka Eestisse.


See video lisati YouTube’i 20. juunil. Tänaseks on see kogunud üle 10 miljoni vaatamise ja seda kutsutakse juba käesoleva aasta parimaks videoks. Midagi nii viiruslikku pole tükk aega nähtud. Ja tuleb tõde tunnistada – video on ühtaegu nii fun kui inspireeriv.

Loe edasi →

Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin