Külalispostitus Indrek Maripuult

Tahad hakata ettevõtjaks? Oled juba mõnda aega seda mõtet mõlgutanud? Annan Sulle mõned mõtted ja juhtnöörid, mis aitavad Sul mõtte teoks teha.

Eric Ries – edukas ettevõtja ja bestselleri “Lean Startup” autor – on veendunud, et enamus alustavaid ettevõtteid paneb uksed kinni, sest arendavad toodet, mida pole kellelgi vaja ja raha saab lihtsalt otsa.

Kõlab triviaalselt, aga ometigi peadki siit alustama – Su toode peab lahendama mingi probleemi ja Sa pead ise aru saama selle probleemi sisust. Kui Su toode ei ole LAHENDUS, siis parem ära seda tee! Hoiad kokku energiat ja aega. Sa pole veel õiget ideed leidnud, võid nüüd mõelda. Vabanda mu otsekohesus, aga lõpeta endale valetamine – ideed ei saa LEIDA. Leida saab midagi, mis on juba olemas. Idee tuleb LUUA. Väide “Ma pole veel ideed leidnud” on passiivse inimese vabandus.

Kust siis alustada?

Pipi Pikksukk ütles, et enamik inimesi käib mööda maailma, ilma et nad midagi märkaks, aga kui silmad lahti hoida, võib igasuguseid huvitavaid asju leida. Ära Sina ole nagu enamik inimesi ja õpi probleeme märkama – need on kõige lihtsamad uute tooteideede allikad. Võimalikud probleemide leidmise allikad võivad olla näiteks: erinevad uuringud ja valdkondade ülevaated, erialakonverentsid ja -ajakirjandus, magistri- ja doktoritööd, sõprade või enda kogemused mingi tootega jne.

Loomulikult on probleemist üks veel vähe. Mõistlik on otsida palju erinevaid probleeme ja siis neid hinnata ning valida, mis tundub potentsiaalikas ning millega Sa oled valmis tegelema. Mõned mõtted kuidas seda teha – mõtle iga probleemi kohta järgmistele asjadele:

 • Mis seda probleemi põhjustab?
 • Keda see probleem peamiselt mõjutab?
 • Kui paljusid see probleem mõjutab?
 • Millal ja kuidas see probleem ilmneb?
 • Kui tihti see probleem ilmneb?
 • Miks seda probleemi lahendatud ei ole?
 • Milline on selle probleemi ajalugu?
 • Milline tundub selle probleemi tulevik olevat?
 • Kui suuri kulutusi see probleem põhjustab? Kellele?
 • Mis tunne on nendel inimestel, keda see probleem vaevab?
 • Kes veel sellele probleemile lahendust otsib?
 • Millised lahendused juba olemas on?
 • Kui palju ma seda valdkonda tunnen ja milliseid oskuseid siin vaja on?
 • Kas vajan kedagi appi ja kas selline abi on saadaval?

Kui need sammud läbi käid, siis oled oma äri alustamisele juba mitme pika sammu võrra lähemal. Muidugi on see alles teekonna algus. Sellest, kuidas teha järgmisi samme, saad lugeda tasuta raamatust “Ära ürita oma ideed ellu viia. Vii see ellu.”, mille olen kokku pannud just Sinu aitamiseks.

See pisike raamat sisaldab mitmeid suuri ideid, mis näitavad teed, kuidas leida äriidee ja luua eeldused selle elluviimiseks. See raamat ei põhine akadeemilisel jutul, mis tahab juba teisel leheküljel igavusega ära tappa, vaid isiklikul kogemusel.

Raamatu saad endale laadida siit: http://www.maripuu.eu/praktiline-ettevotluskoolitus/


Kas tead seda Edisoni ütlust: “Many of life’s failures are people who did not realize how close they were to success when they gave up“?

Või kas oled kuulnud Jabez Wolffe lugu? Mees, kes proovis ujuda üle Inglise kanali, aga keda tema saatjaskond soovitas ühel hetkel katkestada, kuna väljas oli pime ja tihe udu. Lõpetamise hetkel oli tegelikult kaldani jäänud ca 100 meetrit.

Loe edasi →

Küsimus: millise autoriks neist kahest maalist on maailmakuulus kunstnik Pablo Picasso?

Loe edasi →

Saan palju küsimusi teemal “kuidas alustada?”, “mida peaksin tegema?”, “tahan luua internetiäri, aga ei oska pihta hakata”. Kui ma peaksin täna nullist alustama – stsenaariumis, kus mul poleks mingit veebi, postiloendit, Facebooki lehte jne ja keegi ei teaks, kes ma olen  – siis ma jälgiks just seda kava.

Ma alustaks endiselt informatsiooniäris, sest seda on kõige lihtsam, odavam ja mugavam üles ehitada. See võimaldaks mul ka elada soovitud asukohavaba elustiili.

Loe edasi →

Oma internetiettevõtte loomine ja edukaks kasvatamine on mõnes mõttes kui märg unistus – sellest tulenevad eelised, kasud ja elustiil on väga lahedad. Startuplus tundub isegi glamuurne. Kui sul on oma internetiäri, siis oled in. Tõsilugu on aga see, et see on turbulentsitihe lennureis. Siin on 5 punkti, millega pead arvestama, et nautida edu vilju.

1. Loo toode või teenus, mida inimesed tahavad ja millel on turgu. Toode ei too sulle raha. Turg toob raha. Kui turgu pole, siis sul pole mitte ettevõte, vaid hobi. Sinu esimene ja kõige tähtsam ülesanne on luua toode, mis loob nii palju väärtust, et inimesed oleks nõus selle eest maksma. Ja neid inimesi peab olema rohkem kui su ema ja tema sõbrannad.

Loe edasi →

Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin